آموزشگاه‌های سیّار دیجیتال؛ راه تازهٔ آموزش کار با کامپیوتر در آفریقا

آموزشگاه‌های سیّار دیجیتال؛ راه تازهٔ آموزش کار با کامپیوتر در آفریقا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Damon Emblingیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«هدف این طرح آن است که هرکسی بتواند از فناوری دیجیتال بهره‌مند شود. می‌خواهیم کاری کنیم که آموزشِ با کیفیت، همه‌جا، و در هر زمان، در دسترس همه باشد.»

آگهی

نیمی از ساکنان کرهٔ زمین هنوز به اینترنت دسترسی ندارند. اکثر جمعیت آفریقا نیز از آن جمله‌اند و این شکاف بهره‌مندی از اینترنت، با شیوع کرونا آشکارتر هم شده،‌ چراکه با تعطیلی مدارس، بسیاری از دانش‌آموزان آفریقایی راه دیگری برای ادامه تحصیل ندارند.

اما کامیونتهای دیجیتالی سیّار ملقّب به «دیجی‌تراک» دارند این شکاف را کمتر می‌کنند. یکی از این کامیون‌ها در کنیا معلم و دانش‌آموزان را سوار می‌کند و به آنها یاد می‌دهد چطور از کامپیوتر استفاده کنند و به جهان دیجیتال وصل شوند.

کانتینرهای سیّار برای آموزش کار با کامپیوتر و آشنایی با جهان دیجیتال

مارتین، معلم کنیایی می‌گوید: «در زمان بیماری همه‌گیر، خیلی از نواجوانان توانسته‌اند با این مهارت‌ها تحصیل را از سر بگیرند و همچنین کارآفرینان جوان هم توانسته‌اند با همین مهارت‌ها کارشان را ادامه دهند.»

کارولین بِنِکا، اهل مولونگو در نزدیکی نایروبی پایتخت کنیا زندگی می‌کند. او که در هنرستان آرایش‌وزیبایی درس خوانده، مدتی را هم در دیجی‌تراک صرف آموختن مهارت‌های دیجیتالی تازه کرده است.

او می‌گوید: «پیش از آنکه دیجی‌تراک بیاید اصلا نمی‌دانستم چطور با کامپیوتر کار کنم. برای اولین بار، به من یاد دادند چطور از آن استفاده کنم، و این تأثیر بسیار زیادی روی من گذاشت. امروز، کارها را با استفاده از فناوری انجام می‌دهند و مثل قبل نیست. و همین، کارها را خیلی آسانتر کرده است.»

کارولین فعلا فقط یک تلفن هوشمند دارد اما طرح‌هایی پیش‌بینی شده تا شهروندان کنیایی هم بتوانند به کامپیوتر دسترسی داشته باشند.

دیجی‌تراک،‌ بخشی از طرح شرکت هواوِی موسوم به تک‌فور‌آل (یا فناوری برای همه) است. این طرح همچنین به یاری محصّلان آفریقای جنوبی آمده، و آموزش از راه دور را در سنگال هم میسّر کرده است. همهٔ این موارد در وبینار اخیر این شرکت معرفی شد.

کن هو، معاون شرکت هواوی در این باره می‌گوید: «هدف این طرح آن است که هرکسی بتواند از فناوری دیجیتال بهره‌مند شود. می‌خواهیم کاری کنیم که آموزشِ با کیفیت، همه‌جا، و در هر زمان، در دسترس همه باشد.»

بازسازی کامپیوترها و گوشی‌های دست‌دوم برای ارسال به کشورهای نیازمند

برنامهٔ «بستن شکاف» که از سوی بلژیک به‌اجرا درآمده نیز برای رساندن فناوری به جوامع نیازمند طراحی شده است. در این طرح، کامپیوتر، تبلت، و گوشی هوشمند در یک فرآیند بازیافت و کاربری دوباره قرار می‌گیرند.

اولیویه وندن آیدن، مدیر اجرایی این برنامه می‌گوید: «بیماری کووید-۱۹ واقعا نوعی فقر دیجیتالی ایجاد کرده که حالا در بسیاری جوامع آشکار شده است. فرصت‌های تازه‌ای در راه است تا همه کنار هم بیایستیم و واقعا برای آنها که از قافله عقب مانده‌اند، معیار شکوفایی تازه‌ای بسازیم.»

در اروپا،‌ ۲۲ درصد از خانه‌ها کامپیوتر و ۱۴ درصد از آنها اینترنت ندارند، امری که امکان آموزش از راه ‌دور را محدود می‌کند.

در اسپانیا، «اتوبوس هوشمند» به کودکان کمک می‌کند تا گشت‌وگذاری در دنیای دیجیتال داشته باشند.

ماریا لوییزا مِلو، مدیر روابط عمومی شرکت هواوی در اسپانیا می‌گوید: «هواوی ۲۰ سال است که در اروپا کار می‌کند. و پروژهٔ اتوبوس هوشمند یک طرح پیشرو است که خود ما در کشورمان، اسپانیا راه‌اندازی کرده‌ایم، اما همین طرح به دیگر کشورهای اروپایی نظیر پرتغال، بلژیک و لوگزامبورگ هم صادر شده است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

برگزاری مدرسهٔ زمستانی تربیت مدیران رهبران زن آینده در فرانسه

هوش مصنوعی و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا در نمایشگاه بهداشت۲۰۲۰ دوبی