Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف گورستان ساکنان باستانی سرزمین فلسطین

کشف گورستان ساکنان باستانی سرزمین فلسطین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از کارشناسان باستانشناسی در اسرائیل به تازگی با نبش قبور یک گورستان که قدمت آن به قرن یازده تا هشت پیش از میلاد باز می گردد، در صدد کشف راز ساکنان باستانی سرزمین فلسطین…

آگهی

گروهی از کارشناسان باستانشناسی در اسرائیل به تازگی با نبش قبور یک گورستان که قدمت آن به قرن یازده تا هشت پیش از میلاد باز می گردد، در صدد کشف راز ساکنان باستانی سرزمین فلسطین هستند.

آنها برای مشخص کردن خواستگاه جغرافیایی ساکنان باستانی این منطقه در حال انجام آزمایش های دی ان اِی، رادیو کربن و تست های بیولوژیک بر روی نمونه استخوان های یافت شده هستند.

آدام آجا سرپرست گروه باستانشناسی تحقیق در گورستان باستانی اشکلون می گوید: «پیش از این هیچگاه بقایای اجساد ساکنان سرزمین باستانی فلسطین را پیدا نکرده بودیم. حدس می زدیم در اینجا چیزی پیدا کنیم اما کسی فکرش را نمی کرد . خواستگاه این افراد کجاست؟ حال با این یافته ها می شود خیلی چیزها را مقایسه کرد. اکنون می توانیم بفهمیم که ساکنان این سرزمین باستانی با مردگان خود چگونه رفتار می کردند و این می تواند از خیلی از مسائل اطراف ما رمز گشایی کند.»

در کتاب مقدس، ساکنان باستانی سرزمین فلسطین دشمن قسم خورده اسرائیلی ها معرفی شده اند. همان مردمی که به عنوان مهاجر از سرزمین های غرب به پنج شهر بزرگ این منطقه آمده اند.

برخی باستان شناسان بر اساس اشیای سفالی یافت شده در سرزمین های فلسطینی از دیر باز معتقدند که خواستگاه ساکنان باستانی این سرزمین مناطق اطراف دریای اژه بوده است.

آدام آجا می گوید با کشف این گورستان، آداب و رسوم مربوط به نحوه خاکسپاری و دفن مردگان در عهد باستان نیز روشن خواهد شد: «الگویی در باره نحوه خاکسپاری مردگان توسط ساکنان این سرزمین در حال به دست آمدن است. چیزی که ما تا کنون از آن کاملا بی اطلاع بودیم. ما غالبا مقداری جواهر آلات، گوشواره، حلقه و یا دستنبد پیدا می کردیم. بیشتر اوقات نیز قوطی های کوچک عطر که کنار صورت گذاشته شده بود و یا ظرف های سفالی حاوی روغن زیتون، شراب و یا مواد غذایی در کنار پاها.»

کشف این گورستان به چند سال پیش بر می گردد ولی خبر آن اکنون پس از اتمام یک پروژه حفاری طولانی مدت اعلام شده است.

اشیاء یافت شده در این گورستان قرار است در موزه باستانشناسی راکفلر در بیت المقدس به نمایش گذاشته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف نقش‌‌برجسته دو هزار ساله شتر در کوه‌های عربستان

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما