Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گامی مهم به سوی شناخت کهکشان راه شیری

گامی مهم به سوی شناخت کهکشان راه شیری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تابستان امسال، بخشی از تاریخ فضا در اروپا شکل گرفت. کاوشگر روزتا به تازگی به یک ستاره دنباله دار رسیده و از حالا به مدت ۱۲ ماه در کنار آن پرواز خواهد کرد.

هر خبری که از روزتا به زمین می رسد، رسانه های سراسر این کره را به واکنش وا می دارد. صدها خبرنگار از سراسر جهان در مرکز عملیات فضایی اروپا در آلمان گرد آمدند تا شاهد لحظه ای باشند که کاوشگر روزتا ستاره دنبال دار را شکار می کند.

روزتا ده سال برای شکارش این ستاره دنباله دار موسوم به ۶۷-پی وقت صرف کرده است. نکته شگفت انگیز اینکه این دنباله دار شبیه دو توده یخ به هم چسبیده و پوشیده از گاز و غبار است.

آرمل هوبول، مهندس عملیات روزتا در آژانس فضایی اروپا (ESA) می گوید: «ستاره دنباله دار عجیبی است. ما اشکال گوناگونی برای آن تصور می کردیم اما فکر می کنم کسی انتظار نداشت شکل اردک باشد.»

پائولو فری، مدیر ماموریت روزتا در آژانس فضایی اروپا می گوید: «شکلش شگفت انگیز است. از نظر علمی احتمالا هیجان انگیز ترین چیزی است که می توان تصور کرد.»

عکس های گرفته شده از این ستاره دنباله دار بوسیله دوربینی که «اوسیریس» نامیده می شود برداشته شده، ابزاری که بوسیله «هولگر سیرکز» طراحی شده است. این دوربین از حسگرهایی شبیه آنچه در دروبین های دیجیتال بکار رفته برای ثبت تصاویر دنباله دار استفاده می کند.

۱۲ ساعت طول می کشد که دنباله دار ۶۷-پی یک دور در فضا بزند، این بدان معنی است که ابزارهای ده گانه روزتا، فرصت خوبی را برای اسکن کردن دقیق آن از بالا تا پایین دارند.

تاکنون کسی موفق نشده تا این اندازه به یک ستاره دنباله دار نزدیک شده و رو در روی یک جهان ناشناخته قرار گیرد.

آندرا آکومازو، مدیر پرواز روزتا در آژانس فضایی اروپا می گوید: «حال که به ستاره دنباله دار رسیده ایم باید این شیء را شناسایی کنیم. این شیء شکل خیلی عجیبی دارد… ما از کاوشگر بعنوان یک حسگر برای اندازه گیری نیروی گرانش ستاره دنباله دار استفاده می کنیم.»

دسترسی به نقشه گرانش بسیار ضروری است. اگر دانشمندان می خواهند در مسیر ستاره دنباله دار باقی بمانند باید تا اواسط ماه اوت به این نقشه دست یابند.

آندرا آکومازو می افزاید: «اگر نتوانیم به درستی ستاره دنباله دار را شناسایی کنیم، نخواهیم توانست به دورش پرواز کنیم. ما باید پرواز کردن اطراف ستاره دنباله دار را در حال پرواز در اطرافش یاد بگیریم. این نوعی ارجاع مشکل به خود مشکل است و بنابراین باید بتوانیم در ظرف چند هفته تجزیه و تحلیل اش کنیم.»

روزتا در حال انجام کار کاملا جدیدی است. دانشمندان می خواهند جزئیات فعالیت این ستاره دنباله دار را بفهمند.

میلیاردها نوع ستاره دنباله دار در آنسوی مشتری وجود دارد و برخی از ابتدایی تری اشکال شان در منظومه شمسی ما هستند. آنها بسیار کهن هستند و بسیاری از ملکول ها از طریق این ستاره ها، زمانی که سیاره ما ۵/۴ میلیارد سال پیش شکل می گرفت، به زمین آمده اند.

هولگر سیرکز می افزاید: «[ستاره های دنباله دار] آب را برای سیاره ما به ارمغان آوردند. بنابراین ارتباطی بین زمین، زندگی و ستاره های دنباله دار وجود دارد و آنها داستان تکامل اولیه حرارتی و شیمیایی منظومه شمسی را برای ما بازگو می کنند.»

سال آینده دنباله دار ۶۷-پی بوسیله روزتا اسکن و تجزیه و تحلیل خواهد شد و سپس یک کاوشگر به نام فیلا روی آن فرود خواهد آمد.

این کاوشگر کوچک باید در ماه نوامبر روی دنباله دار بنشیند و گرد و غبار سطح این ستاره را بکاود. پیش از آن، تیم شکار باید منطقه مناسبی برای فرود بیابند که با نیازهای دانشمندان و توانایی های تکنیکی فیلا جور درآید.

مت تیلور می افزاید: «به دنبال یک مکان مسطح برای فرود هستیم. چرخش های سریعی بالای سطح ستاره وجود دارد که می تواند طبیعت سیالی داشته باشد. نمی خواهیم آنجا فرود بیاییم زیرا در بازه های زمانی بسیار کوتاه ممکن است تغییر پیدا کند.»

تیم روزتا تقریبا به طور مداوم با کاوشگرشان در ارتباط اند و نوعی چشم ناظر دارند که همواره مراقب کاوشگری است که تاکنون ۴/۶ میلیارد کیلومتر در اطراف منظومه شمسی راه پیموده است.

آگهی

آرمل هوبول می افزاید: «ماهواره به خوبی کار می کند. خصوصا وقتی بدانید که این ماهواره ایست که ده سال است در حال پرواز است. این عمری است که در آن بیشتر ماهواره ها ماموریت شان به پایان می رسد و بازنشسته می شوند. روزتا تازه کارش را شروع کرده و به نظرم بسیاری به ماهواره ما غبطه می خورند.»

بسیار از مردم کنجکاوند و از طریق رسانه ها ماجرا را دنبال می کنند. برای بسیاری از آنها این لحظه ای تاریخی است.

مت تیلور می افزاید: «هیچ چیز دیگری نمی تواند به اکتشاف، علم و شگفتی از این نزدیکتر باشد.»

ماموریت روزتا یکی از هیجان انگیزترین ماموریت های سال های اخیر است هرچند این تنها کاوشگری نیست که در فضا می گردد.

هفت ماه پس از پرتاب، فضاپیمای گایا وظیفه دشوارش را که همانا نقشه برداری از یک میلیارد ستاره در کهکشان ماست آغاز کرده است. ماموریت آژانس فضای اروپا، فراهم کردن یک نقشه سه بعدی دقیق از کهکشان راه شیری و کمک به فهم بهتر از چگونگی تشکیل و تکامل آن است.

آگهی

فضانورد ایتالیایی، سامانتا کریستوفورتی، به ناسا آمده تا درباره بخش های آمریکایی ایستگاه بین اللمللی فضایی آموزش ببیند. در ماه نوامبر، این خلبان سابق جنگنده، در ماموریتی شش ماهه به فضا خواهد رفت.

ماه آینده فعالیت های تیم روزتا را بروز رسانی خواهیم کرد و از نزدیک به همسایه مان، سیاره زهره، نگاهی می اندازیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین

بحران ۴۰ سالگی برای جمهوری اسلامی و اعتراضاتی که باید «به هر قیمتی متوقف شوند»