بازی های کامپیوتری درمانی

بازی های کامپیوتری درمانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بتازگی کارشناسان در اروپا نوعی بازی کامپیوتری ارائه کرده اند که بسیاری از بیماری های جسمی و روحی را درمان می کند.

این بازی ها که بیمار را به دنیای مجازی تعاملی می برد، زیر نظر پزشک و بعنوان جزئی از مرحله درمان کلی، بسیار موثر بوده است.

بیمارانی که از مشکلاتی مانند ناراحتی های روانی، اعتیاد و سوء تغذیه رنج می برند، با تعامل با این بازی ها، مراحل اضطراب، وحشت و وسواس هایشان را در هر مرحله از بازی، تشخیص می دهند و با کمک کارشناسان و پزشکان، یاد می گیرند که آنها را چگونه کنترل کنند.

یک بیمار دچار سوء تغذیه در یک مرکز درمانی در بارسلون اسپانیا می گوید: “هر روز به خودم می گویم از فردا درست غذا خواهم خورد. از فردا مواظب خودم خواهم بود، اما روز بعد کاری نمی کنم. این ماجرا ماهها و سالهاست که ادامه دارد. مشکل سوء هاضمه و خون پیدا کرده ام. حالم خوب نیست.”

بیمار یاد شده یک بازی کامپیوتری را امتحان می کند که احساساتش را به او می شناسد و به کنترل آنها کمک می کند.

این بازی، همچنین، یک وسیله کمکی برای آن گروه از بیماران است که کنترل بعضی از قسمت های شخصیتشان را از دست داده اند، مانند فقدان تحمل و نابرآوردگی.

برای مثال، این بازی های کامپیوتری می توانند سطح تحمل بیمار را بالا ببرند تا بتواند کارهای روزمره اش را سازماندهی کند و آنها را انجام دهد.

بعضی از این بیماران از درد مزمن گردن و شانه ها رنج می برند. همین نوع بازی کامپیوتری به آنها یاد می دهد که عضله هایشان را شل کنند و به ورزشهای درمانی ادامه دهند.

در بازی های معمول کامپیوتری، حرکاتی هستند که می توان آنها را تنظیم کرد اما در این بازی های درمانی، کنترل کامل، در دست پزشک است. تمام اندازه گیری ها در داخل بازی انجام می شود و اطلاعات مربوطه مثل سرعت راه رفتن و انقباض عضلات و احساساتی مثل نگرانی، به پزشک منتقل می شود.

با این حال، برای استفاده کامل تر از این بازی ها و گنجاندن آن در خدمات بهداشت عمومی، لازم است تغییراتی در مراکز درمانی ایجاد شود. بنابراین، تا تحقق گسترده این طرح که هم اکنون در اسپانیا و هلند در سطح محدود در دست اجراست، راه

درازی در پیش است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان