Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزرای خارجه اروپایی خواستار جلسه با اوکراین و دیگر نامزدهای پیوستن به اتحادیه شدند

نشست وزاری خارجه اتحادیه اروپا در اسپانیا
نشست وزاری خارجه اتحادیه اروپا در اسپانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواستار برگزاری نشستی با همتایان خود از اوکراین و کشورهای بالکان غربی که نامزد عضویت در این اتحادیه هستند، شدند.

آگهی

بر اساس این درخواست وزاری خارجه اروپایی که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن‌را اعلام کرد قرار است این نشست تا پایان ماه سپتامبر برگزار شود تا در مورد روند گسترش اتحادیه اروپا با این کشورها گفتگو شود. آقای بورل پس از نشست غیررسمی وزرای امور خارجه اروپایی در اسپانیا با اعلام این مطلب همچنین افزود: «من فکر می‌کنم که جنگ در اوکراین یک اثر جانبی داشته و آن‌هم تسریع روند گسترش اتحادیه است. فرآیندی که البته مطمئنا بر شایستی مبتنی است.» 

بورل همچنین گفت که این نشست یک انگیزه سیاسی به این روند می‌دهد، و افقی از پیوستن بالقوه ۱۰ عضو دیگر به اتحادیه اروپا در دسترس قرار می‌دهد. 

با این حال بسیاری از پیوستن اوکراین به اتحادیه نگرانند و به ویژه عدم رعایت پیش‌نیازهای اقتصادی در این کشور موجب شده تا برخی از تحلیلگران از تبعات این تصمیم سیاسی بروکسل ابراز نگرانی کنند. مسائل بودجه‌ای و مشکلات حاکمیتی در این کشور از جمله این نگرانی‌ها است. 

متئو دروین، متخصص مسائل اتحادیه اروپا و در مرکز مطالعات استراتژیک بین‌المللی واشنگتن در این خصوص به یورونیوز می‌گوید: «مسیر پیوستن کشورهای جدید باید با انجام اصلاحاتی در درون آن کشورها همراه شود.» 

او همچنین در خصوص اوکراین گفت: «باید ببینیم که اوکراین چگونه می‌تواند این اصلاحات مورد نیاز را اجرایی کند. چیزی که ما می‌بینیم این است که آنها واقعا متعهد هستند و در یک بازه زمانی یک‌ساله کارهای فوق‌العاده‌ای انجام داده‌اند که بسیار چشمگیر است. اما هنوز مشخص نیست که اتحادیه قصد دارد چگونه روند پبوستن این کشور را اجرایی نماید. چرا که پرسش‌های زیادی در خصوص چگونگی تنظیم مجدد برنامه‌های مختلف مانند کشاورزی اوکراین که صنعتی بزرگ در آن کشور به شمار می‌رود، وجود دارد.» 

در همین حال برخی از کشورهای درون اتحادیه با پیوستن اعضای جدید موافق نیستند با این حال دولت اسپانیا که به صورت دوره‌ای ریاست شورای اتحادیه اروپا را در اختیار دارد یکی از اولویت‌های خود را حفظ حمایت هماهنگ اروپایی از اوکراین و انجام این کار از طریق تقویت وحدت اروپا عنوان کرده است. 

برای اطمینان از پایداری کمک به اوکراین، اتحادیه اروپا در نظر دارد یک صندوق کمکی برای این کشور تا سقف ۵ میلیارد یورو در سال برای دوره سالهای ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۷ ایجاد کند.  بورل اشاره کرد که وزیران درباره این موضوع بحث کرده‌اند و امیدوارند که تا پیش از پایان سال جاری توافقی در این خصوص بین طرفین حاصل شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وضعیت ماموریت آموزشی پرسنل نظامی اوکراین توسط نیروهای مسلح کشورهای عضو نیز مورد ارزیابی قرار گرفت. به گفته بورل، در مجموع ۲۵ هزار سرباز اوکراینی در حال حاضر آموزش دیده‌اند و برنامه آموزش دادن ۳۰ هزار سرباز که تا پایان سال ۲۰۲۳ برنامه‌ریزی شده بود، زودتر و تا پایان ماه اکتبر محقق خواهد شد. در نتیجه بورل به وزرای خارجه کشورهای اروپایی پیشنهاد کرده که هدف از پیش تعیین شده را گسترش و آن‌را به آموزش ۴۰ هزار پرسنل نظامی اوکراینی افزایش دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از قوانین رسانه تا سیاست‌های آموزشی؛ چرا راست افراطی در پی کسب ریاست کمیسیون فرهنگی پارلمان اروپاست؟

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟