Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

لزوم توجه به ارزش‌های اروپایی و امنیت اقتصادی درعصر فناوری‌های نوظهور؛ بیانیه جدید بورل چه می گوید؟

عکس گرافیکی از پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب چرخ‌دنده
عکس گرافیکی از پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب چرخ‌دنده Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا صادرات و به اشتراک‌گذاری فناوری‌های نوظهور مانند هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی را به عنوان یک خطر امنیتی بالقوه می‌بیند، چرا که بیم آن دارد که مبادا توسط «کشورهایی که در خصوص آن‌ها نگرانی وجود دارد» از آن‌ها در جهت اهداف نظامی استفاده کنند.

آگهی

اتحادیه اروپا روز سه شنبه گذشته جدیدترین طرح آتی خود در حوزه امنیت اقتصادی را منتشر کرد؛ نقشه راهی که به دنبال متقاعد کردن ۲۷ کشور عضو این اتحادیه برای اعمال کنترل شدید‌تر بر صادرات و خروج فناوری‌های نوظهور است.

جوزپ بورل با مشارکت کمیسیون اتحادیه اروپا از بیانیه مشترکی درباره امنیت اقتصادی اتحادیه اروپا رونمایی کرد تا از منافع کشورهای عضو در برابر تسلیحاتی شدن روابط اقتصادی محافظت شود. 

این آغاز فرآیندی برای تعریف چارچوب امنیتی اقتصادی اروپا با ایجاد اجماع بین کشورهای عضو و یافتن موازنه‌ای مناسب بین آزادی و حفاظت از ارزش‌ها و منافع اروپا است.

جوزپ بورل در توئیت خود در همین خصوص نوشت: «[سند] امنیت اقتصادی، افق جدیدی برای سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا ترسیم می‌کند. محور کانونی آن، در مورد آزادی و حاکمیت ما است. در عین حال، این یک اقدام موازنه کننده هم هست: پس باید بسیار دقیق و گزینشی عمل کنیم.»

توئیت آقای بورل

هر چند در این سند نامی از چین برده نشده است، اما بر مشارکت کشورهای همفکر تاکید شده و از عبارت «ریسک زدایی» استفاده می‌کند، سیاستی که به عنوان کاهش اتکای اقتصادی به چین تلقی می‌گردد.

سند راهبردی امنیت اقتصادی اروپا از سیاست‌های کنترل‌ شدیدتر بر صادرات و همچنین غربالگری سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای طیف وسیعی از فناوری‌های کلیدی حمایت می‌کند.

همچنین بر لزوم تشدید همکاری با کشورهای ثالث در زمینه مسائل امنیتی اقتصادی تاکید شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویکرد آمریکا و اتحادیه اروپا در برخورد با چین برغم «اختلافات قابل‌توجه در پشت‌پرده» مشترک است

جهش قابل توجه صادرات ایتالیا به چین؛ تغییری که کسی دلیل اصلی آن‌را نمی‌داند

سفیر چین خطاب به اتحادیه اروپا: قطع روابط با پکن به ضرر خودتان است