بورل: وابستگی‌ می‌تواند به سلاحی علیه‌ اروپا تبدیل شود؛ نیاز به چین را هم مثل روسیه باید کاهش دهیم

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به جمهوری دومینیکن
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر به جمهوری دومینیکن Copyright AFP
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا روز شنبه با تاکید بر لزوم تقویت روابط تجاری این اتحادیه با آمریکای لاتین گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد همان‌طور که وابستگی خود را به گاز روسیه کاهش داد، وابستگی خود را به چین نیز کاهش دهد.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه با تاکید بر لزوم تقویت روابط تجاری این اتحادیه با آمریکای لاتین گفت که اتحادیه اروپا قصد دارد همان‌طور که وابستگی خود را به گاز روسیه کاهش داد، وابستگی خود را به چین نیز کاهش دهد.

آقای بورل در سفر به جمهوری دومینیکن گفت: «اروپا و آمریکای لاتین فرصت دارند تا روابط تجاری را همچنان به عنوان سرآغاز پیشرفت به نمایش بگذارند و ثابت کنند قراردادهای معوق سال های گذشته همچنان می‌توانند به پیشرفت مشترک طرفین یاری برسانند.»

وی با یادآوری این که اتحادیه اروپا پیش از جنگ اوکراین کاملا به گاز روسیه وابسته بود گفت: «ما متوجه شدیم وابستگی‌ها که عناصری صلح‌ساز بودند می‌توانند به سلاح‌هایی علیه‌ ما تبدیل شوند. وابستگی بیش از حد اروپا به به گاز روسیه باعث شد ولادیمیر پوتین به این باور برسد که می‌تواند بدون تحمل هیچ عواقبی به اوکراین هجوم برد. زیرا اروپا پاسخی نخواهد داد. باور آقای پوتین از آن‌جا ناشی بود که ما ۴۰ درصد از گاز مصرفی‌مان را از روسیه تامین می‌کردیم و او ما را چون زندانی در چنگال خود می‌دید.»       

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر لزوم کاهش وابستگی این اتحادیه به چین گفت: «ما می‌خواهیم از وابستگی خود به چین مثل وابستگی‌ سابقمان به روسیه در عصر هیدروکربن جلوگیری کنیم.»

این سیاستمدار ارشد اسپانیایی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های کلان کشورهای اروپایی در آمریکای لاتین افزود: «ما اروپایی‌ها سرمایه‌گذاران اصلی در آمریکای لاتین هستیم. هیچ‌کس بیش از ما در این‌جا سرمایه‌گذاری نکرده است. ما بیش از کل سرمایه‌گذاریمان در روسیه یا در مجموع چین و هند و ژاپن، در آمریکای لاتین سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.»

به گزارش کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، ۳۲ درصد سرمایه‌گذاری خارجی در این منطقه در سال ۲۰۲۱ توسط اروپا انجام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال فرهنگی در لهستان؛ مشق شب دانش‌آموزان حذف می‌شود

«پوشیدگی سینه‌های زنان پیشخدمت و ممنوعیت فروش خیارهای خمیده» در مقررات اتحادیه اروپا؛ شایعه است؟

انتخابات حساس پارلمانی در کرواسی؛ نگاه زاگرب از غرب به سمت روسیه خواهد چرخید؟