توافق ۲۷ عضو اتحادیه اروپا برای بهبود سطح دستمزدهای پایین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حداقل دستمزد در اتحادیه اروپا
حداقل دستمزد در اتحادیه اروپا   -   کپی رایت  CANVA

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه در مورد تلاش برای تصویب قوانین جدید اروپایی با هدف بهبود سطح دستمزدهای پایین به توافق رسیدند.

پیشنهاد قانونی کمیسیون اروپا که در اکتبر ۲۰۲۰ ارائه شده با وجود تنظیم قوانینی الزام‌آور برای ۲۱ عضو اتحادیه اروپا دارای ضوابط تعیین حداقل دستمزد هستند از تعیین یک کف برای حداقل دستمزدها دراتحادیه اروپا اجتناب کرده است.

این متن پیشنهادی همچنین شش کشور عضو از جمله اتریش، قبرس، دانمارک، فنلاند، ایتالیا و سوئد را که فاقد قانون تعیین حداقل دستمزد هستند، ملزم به تصویب قوانینی از این دست نمی‌کند.

بر پایه این پیشنهاد، چانه‌زنی دسته جمعی نیروی کار برای تعیین دستمزدها در قوانین تازه تشویق می‌شود و تمامی ۲۷ عضو اتحادیه اروپا موظف می‌شوند که گزارش سالانه‌ای را در مورد مکانیسم‌های تعیین دستمزد گزارش دهند.

همچنین کشورهایی عضو که دارای قانون تعیین حداقل دستمزد هستند باید نسبت به ارزیابی مجدد و منظم حداقل دستمزدها را با مشارکت شرکای اجتماعی دولت‌ها اقدام کنند.

در همین حال، یانز سیگلر کرال، وزیر امور اجتماعی اسلوونی که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت توافق حاصل شده میان اعضا اعلام کرد: «نرخ واقعی کار باید پرداخت شود. ما نمی‌توانیم بپذیریم، افرادی که سرمایه اصلی خود یعنی کار را به طور کامل در میان گذاشته‌اند، همچنان فقیر باشند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

توافق روز دوشنبه کشورهای عضو ضمن تاکید دوباره بر تایید قانون پیشنهادی کمیسیون اروپا راه را برای آغاز مذاکرات با پارلمان اروپا هموار کرد. البته پس از حصول توافق لازم با نمایندگان پارلمان که به باور دیپلمات‌های اروپایی بسیار دشوار خواهد بود، کشورهای عضو اتحادیه اروپا دو سال فرصت خواهند داشت تا قانون مصوب را در قوانین ملی بگنجانند.

مطابق داده‌های منتشر شده از سوی اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) ارقام حداقل دستمزد به دلیل تنوع مکانیزم تعیین آن تفاوت زیادی در میان کشورهای عضو دارد؛ به طوری که طی سال ۲۰۲۰ این رقم از ۳۱۲ یورو در بلغارستان تا دو هزار و ۱۴۲ یورو در لوکزامبورگ متغییر بوده است.