دولت اسپانیا با افزایش حداقل دستمزد موافقت کرد

کانوا
کانوا Copyright عکس تزئینی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اضافه شدن ۱۵ یورو به حداقل دستمزد در اسپانیا، حقوق حداقلی در این کشور را به میزان ۱۲۲۵ یورو افزایش خواهد داد.

آگهی

دولت چپ‌گرای اسپانیا سرانجام پس از چند روز مذاکرات فشرده با نمایندگان اتحادیه‌های صنفی به افزایش اندک حداقل دستمزد در این کشور رضایت داد.

در بیانیه‌ای که دو طرف به صورت مشترک منتشر کردند آمده است که این توافق در پی مذاکرات پر‌تنش روزهای گذشته حاصل شده است.

این بیانیه تصریح کرده است: افزایش ماهانه ۱۵ یورو به حداقل دستمزد (معادل ۱.۶ درصد) از روز اول سپتامبر ۲۰۲۱ محاحسبه و به اجرا گذاشته خواهد شد.

بدین ترتیب اضافه شدن ۱۵ یورو به حداقل دستمزد در اسپانیا، حقوق حداقلی در این کشور را به میزان ۱۲۲۵ یورو افزایش خواهد داد.

این در حالیست که شماری از کارفرمایان با این توافق مشکل داشتند و معتقد بودند که افزایش بیشتر حداقل دستمزد می‌تواند بر روند رونق اقتصادی در این کشور تاثیر منفی بگذارد.

از سوی دیگر نمایندگان سندیکاهای کارگری و اتحادیه‌های صنفی با استناد به رشد سریع تورم و افزایش کم سابقه بهای مصرف برق در این کشور، افزایش ماهانه ۱۵ یورو به حداقل دستمزد را کافی نمی‌دانستند.

دو طرف در عین حال با این چشم انداز به توافق افزایش ۱.۶ درصدی حداقل دستمزد دست یافتند که در پی افزایش‌های بعدی در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ حداقل دستمزد تا پایان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۳ به ۶۰ درصد متوسط حقوق ارتقا یابد.

دولت آقای سانچز سال ۲۰۱۹ حداقل دستمزد را در اسپانیا ۲۲ درصد افزایش داده و آنرا به مالیات در نرفته به مبلغ ۱۰۵۰ یورو رسانده بود.

میزان حداقل دستمزد در اسپانیا سپس در ژانویه سال گذشته میلادی بازهم به میزان ۵.۵ درصد افزایش یافته بود.

دو مورد افزایش یاد شده که بیشترین میزان طی چند دهه‌ گذشته به حساب می‌آمد با هدف نزدیک کردن حداقل دستمزد در اسپانیا (که تا آنزمان بسیار پایین ارزیابی شده بود) به مبلغ پرداختی در کشورهای همسایه اروپایی صورت گرفته بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت اسپانیا به جوانان برای زندگی مستقل از والدین کمک مالی می‌کند

توافق ۲۷ عضو اتحادیه اروپا برای بهبود سطح دستمزدهای پایین

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است