Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بالاگرفتن تنشها بین بروکسل و مسکو؛ هشدار دو رهبر اتحادیه اروپا به روسیه

jospeh Borrell
jospeh Borrell Copyright Francois Walschaerts/AP
Copyright Francois Walschaerts/AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا چهارشنبه روسیه را به نقض قوانین بین المللی محکوم کرد. شارل میشل، رئیس شورای اروپا هم خواستار آزادی الکسی ناوالنی شد و از مسکو خواست حق اعتراضات مسالمت آمیز را برسمیت بشناسد.

آگهی

جوزپ بورل، نماینده دیپلماسی اتحادیه اروپا در توییتی چهارشنبه روسیه را به «تهدید ثبات در اروپا» متهم کرد. جوزپ بورل در ادامه این توییت بیانیه دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا را منتشر کرد. در این بیانیه آمده است «اتحادیه اروپا فعالیتهای غیرقانونی در خاک جمهوری چک که باعث انفجار در انبار مهمات وربتیچ در سال ۲۰۱۴ شد را به شدت محکوم می کند.»

در این انفجار دو شهروند جمهوری چک جان باختند. مقامات امنیتی جمهوری چک بر اساس تحقیقات گسترده اعلام کردند که افسران اطلاعات ارتش روسیه GRU این اقدامات را انجام داده اند.

جوزپ بورل در صفحه توییتر خود نوشت که اتحادیه اروپا نتیجه تحقیقات جمهوری چک را جدی می گیرد و به آن باور دارد. جوزپ بورل همچنین تاکید کرد که روسیه قوانین بین المللی را نقض کرده و با مقامات جمهوری چک، عضوی از اتحادیه اروپا، اعلام همبستگی کرد.

در ادامه تنش ها میان اتحادیه اروپا و روسیه، چهارشنبه، شارل میشل رییس بلژیکی شورای اروپا هم در صفحه توییترخود نسبت به وضعیت «ناگوار سلامتی الکسی ناوالنی» معترض کرملین اظهار نگرانی کرد. وی از مقامات روسیه خواست تا مراقبت های لازم پزشکی از وی صورت گیرد و «او به زودی آزاد شود.»

شارل میشل بازداشت ناوالنی را « فاجعه آمیز» خواند و نوشت کاخ کرملین باید بتواند حق اعتراض مسالمت آمیز را به رسیت بشناسد. پلیس روسیه روز گذشته چند صد نفر از طرفداران ناوالنی را در بدلیل شرکت در تجمعات اعتراضی چهارشنبه بازداشت کرد.

در هفته جاری جوزپ بورل نیز نسبت به وضعیت الکسی ناوالنی اظهار نگرانی کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟

نتایج یک تحقیق: نارضایتی اروپایی‌ها از دموکراسی درحال افزایش است