دولت سوسیال دموکرات دانمارک قوانین اعطای تابعیت را دشوارتر کرد

اثری از آی وی وی در احترام به یاد مهاجران در کپهناگ
اثری از آی وی وی در احترام به یاد مهاجران در کپهناگ   -  Copyright  james brooks/AP
نگارش از یورونیوزفارسی

وزارتخانه مهاجرت دانمارک بتازگی اعلام کرده است که از این پس مهاجرانی که پیشینه زندان و حبس های حتی تعلیقی داشته اند نمی توانند ملیت این کشور را دریافت کنند.

دولت دانمارک قوانین مهاجرتی و اعطای ملیت در این کشور را دشوارتر می کند. به این ترتیب تمام مهاجرانی که به هر دلیلی مدتی را در ندامتگاه های این کشور سپری کرده اند و یا سابقه کیفری در پرونده خود دارند از اخذ تابعیت دانمارک محروم خواهند شد. 

وزارت مهاجرت دانمارک با انتشار بیانیه ای در روز ۲۰ آوریل اعلام کرد که «برای اخذ تابعیت دانمارکی شما نیاز دارید اعتماد عمومی جامعه را جلب کنید.»‌ به گفته این وزارتخانه کسانی که قبلا چنین اعتمادی را نقض کرده اند نمی توانند تابعیت این کشور را کسب کنند.

به گفته وزارت مهاجرت دانمارک حتی به دلیل مجازات تعلیقی نیزافراد قادر نخواهند بود ملیت کشور را بدست بیاورند. طبق اصلاحات جدید کشور متقاضیان در چهار گروه جغرافیایی شامل کشورهای شمال اروپا، سایر کشورهای اروپایی، خاورمیانه و شمال آفریقا بعلاوه پاکستان و ترکیه و سایر کشورهای غیر غربی طبقه بندی می شوند و نتیجه مصاحبه فردی نیز می تواند در اعطای تابعیت نقش مهمی ایفا کند.

 قانون جدید تابعیت در دانمارک ماحصل مذاکرات طولانی دولت سوسیال دموکرات با سه حزب اصلی راستگرای اپوزیسیون است.

طبق قوانین جدید ارائه شده توسط دولت سوسیال دموکرات احترام به «ارزش های دانمارکی» محور اصلی اعطای ملیت است. از این پس علاوه بر آزمون زبان شفاهی و کتبی، پنج سوال در زمینه «ارزش های دانمارکی» به این امتحان اضافه شده است.

ماتیاس تسفای وزیر خارجه دانمارک در مصاحبه با تلویزیون این کشور گفت که با قوانین جدید « می خواهیم کاملا مطمئن باشیم که کسانی که تابعیت دانمارکی دریافت می کنند، با تمام حقوقی که به آن تعلق می گیرد، به خوبی در جامعه دانمارک ادغام شده باشند.»

مطالب مرتبط