اتحادیه اروپا به صورت نمادین به «منطقه آزاد همجنسگرایان» تبدیل می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
فعالان لهستانی حقوق همجنس گرایان
فعالان لهستانی حقوق همجنس گرایان   -  Copyright  Czarek Sokolowski/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

نمایندگان پارلمان اروپا پنجشنبه قطعنامه ای نمادین را به رای می گذارند که طی آن «کل اتحادیه اروپا به منطقه آزاد جنبش ال جی بی تی» تبدیل شود.

همجنس گرایان، دوجنس گرایان و کوییرها در میان افراد این گروه قرار می گیرند.

این قطعنامه ای نمادین که به احتمال زیاد با رای اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا به تصویب می رسد واکنشی است به تصمیم شوراهای شهری لهستان که یک سوم از خاک این کشور را در سال ۲۰۲۰ «مناطق عاری از ایدئولوژی ال جی بی تی» عنوان کردند.

در یک هفته اخیر بسیاری از نمایندگان عضو ائتلاف گروه های سبز و چپ با نمادهای رنگین کمانی جنبش ال جی بی تی در صحن پارلمان اروپا حضور پیداکردند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، در سخنرانی سالانه خود با قاطعیت و هشدار به دولت لهستان اعلام کرده بود که مناطق عاری از ایدئولوژی ال جی بی تی جایی در اتحادیه اروپا ندارد.

لهستان یکی از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست.

در بخشی از پیش نویس قطعنامه منطقه آزاد جنبش ال جی بی تی که توسط نمایندگان پارلمان آماده شده است آمده:‌ « تصمیمات شهرداریهای لهستان بطور فزاینده ای تبعیض و حملات علیه جامعه LGBTIQ در لهستان را افزایش می دهد.»

بسیاری از مقامات دولتی از جمله وزیر دادگستری لهستان بارها الفاظ تبعیض و توهین آمیز علیه همجنسگرایان را مورد استفاده قرار داده اند. زبگنیو ژیوبرو در تابستان سال ۲۰۲۰ اعلام کرده بود که این کشور هیچ گاه «تحت فشار اتحادیه اروپا به ازدواج همجنسگرایان تن نخواهد داد.»

لهستان یکی از معدود کشورهای عضو اتحادیه اروپاست که حقوق مهم همجنسگرایان از جمله ازدواج آنها نادیده گرفته می شود.

فعالان حقوق بشر در لهستان فشار زیادی به پارلمان اروپا وارد کرده اند تا نهایتا این قطعنامه پیشنهاد و به تصویب برسد.

با این حال گروهی موسوم به « مبارزه با اطلس نفرت» در این کشور شرقی اروپا، با انتشار بیانیه ای از اتحادیه اروپا خواستند که تنها به اقدامات نمادین بسنده نکند و دولت لهستان را مستقیما تحت فشار قرار دهد تا همجنس گرایان و دوجنس گرایان و کوئیرها مانند دیگر کشورهای اروپایی کمتر مورد تبعیض و انتقاد قرار گیرند.