مبارزه اتحادیه اروپا با ناسیونالیسم واکسن کرونا؛ صادرات ۳۴ میلیون دوز با وجود کمبود داخلی

نقل و انتقال واکسن کووید-۱۹ در آلمان
نقل و انتقال واکسن کووید-۱۹ در آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا با وجود ادامه کمبود واکسن کرونا در ۲۷ کشور عضو، اجازه صادرات ۳۴ میلیون دوز واکسن را با هدف تسریع سرعت واکسیناسیون جهانی علیه بیماری کووید-۱۹ صادر کرده است.

آگهی

اتحادیه اروپا با وجود ادامه کمبود واکسن کرونا در ۲۷ کشور عضو، اجازه صادرات ۳۴ میلیون دوز واکسن را با هدف تسریع سرعت واکسیناسیون جهانی علیه بیماری کووید-۱۹ صادر کرده است.  

به گزارش آسوشیتدپرس، چند مقام آگاه در اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که با وجود رخداد تنش دیپلماتیک میان این اتحادیه و بریتانیا در دوران پسابرکسیت، تا کنون ۹.۱ میلیون دوز از واکسن استرازنکا به این کشور تحویل داده شده است؛ این اقدام در شرایطی صورت گرفته که استرازنکا ایفای تعهد خود در برابر اتحادیه اروپا را به تاخیر انداخته بود. 

یک دیپلمات اروپایی به این خبرگزاری گفته که از میان ۲۰۰ درخواست ارائه شده برای صادرات واکسن کرونا از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اقصی نقاط جهان تا کنون تنها یک مورد با مخالفت مقام‌های مسئول مواجه شده است. اشاره او به توقیف محموله چهارم میلیون دوز واکسن استرازنکا بود که هفته گذشته از صدور آن به استرالیا ممانعت شد. به گفته این دیپلمات اروپایی این اقدام نخستین استفاده کشورهای عضو اتحادیه از سیستم کنترل صادرات واکسن کرونا بود که با هدف حصول اطمینان از پایبندی شرکت های بزرگ داروسازی به قراردادهایشان طراحی شده است.

پس از بریتانیا که در صدر فهرست بزرگ‌ترین واردکننده واکسن کرونا از اتحادیه اروپا قرار دارد، کانادا با دریافت ۳.۹۱۷ میلیون دوز در مقام دوم قرار دارد. در حالی که تا کنون اتحادیه اروپا ۳.۱۳۴ میلیون دوز واکسن به مکزیک صادر کرده، این تعداد در مورد آمریکا تنها ۹۵۳ هزار و ۷۲۳ دوز بوده است.  

اما تازه‌ترین آمار واکسیناسیون در اروپا نشان می‌دهد که با وجود واکسینه شدن ۳۵ درصد بزرگسالان بریتانیایی تنها ۹.۶ درصد بزرگسالان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند. عملکردی که انتقادها از سرعت کُند واکسیناسیون عمومی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه را افزایش داده است.

با این حال، در مواجهه با انتقادهای روزافزون مردم، شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا گفت:«آمار دروغ نمی‌گوید. بریتانیا و آمریکا صادرات واکسن و ترکیبات آن را به خارج از قلمرو خود ممنوع کرده‌اند.» اظهار نظری که تا کنون با تکذیب بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا مواجه شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال، دیپلمات‌های اروپایی تاکید دارند که با وجود تلاش‌های که برای متهم کردن اتحادیه اروپا به اعمال رویکرد «ناسیونالیسم واکسن» وجود دارد، این اتحادیه در ازای توزیع ۴۵ میلیون دوز واکسن کرونا میان اعضای خود طی هفته گذشته اجازه صادرات ۳۴ میلیون دوز را نیز صادر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تولید۲۵۰ میلیون دوز در سال ۲۰۲۱؛ فرانسه عرضه واکسن کرونا را از چهارشنبه آغاز می‌کند

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است