Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان اروپا به لغو مصونیت کارلس پوجدمون و دو نماینده استقلال‌طلب کاتالونیا رای می‌دهد

کارلس پوجدمون
کارلس پوجدمون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برغم احتمال بالای تصویب لغو مصونیت سه نماینده استقلال‌طلب کاتالونیا در پارلمان اروپا، رویکرد اخیر دستگاه بلژیک در خصوص این پرونده برای افراد یاد شده تا حدودی اطمینان‌بخش بوده است.

آگهی

پارلمان اروپا قرار است شامگاه دوشنبه هشتم مارس به درخواست دولت اسپانیا برای لغو مصونیت سه نماینده استقلال‌طلب کاتالونیا از جمله کارلس پوجدمون، رئیس سابق دولت خودمختار محلی در این منطقه رای دهد.

مادرید افراد یاد شده را که هر سه در حال حاضر نماینده پارلمان اروپا هستند به فتنه و تلاش در جهت تجزیه‌طلبی در جریان تنش‌ها و ناآرامی‌های سال ۲۰۱۷ متهم کرده است.

رای نهایی پارلمان اروپا به این درخواست دولت اسپانیا در حالی صادر می‌شود که کمیسیون حقوق و امور قضایی این پارلمان ماه فوریه با رای موافق خود به نوعی برای تصویب نهایی این طرح چراغ سبز نشان داده بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از چند منبع دیپلماتیک در بروکسل اعلام کرده که در پی چراغ سبز کمیسیون حقوقی، طرح لغو مصونیت سه نماینده کاتالان به احتمال زیاد دوشنبه شب در نشست عمومی اعضای پارلمان اروپا به تصویب خواهد رسید.

این رای‌گیری قرار است به صورت محرمانه دوشنبه شب در پارلمان اروپا انجام شود و آنطور که فرانس‌پرس به آن اشاره کرده نتیجه آن صبح روز سه‌شنبه راس ساعت ۹ صبح به وقت اروپای مرکزی اعلام خواهد شد.

کارلس پوجدمون و دو تن از وزرایش در دولت محلی سابق کاتالونیا به نام‌های تونی کومین و کلارا پونساتی از سوی دستگاه قضایی اسپانیا به اتهام برپایی و سازمان‌دهی یک همه‌پرسی «غیرقانونی» با موضوع استقلال این منطقه خودمختار در سال ۲۰۱۷ تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

دستگاه قضایی اسپانیا پیش از این برای ۹ نفر دیگر از رهبران جنبش استقلا‌ل طلبی در کاتالونیا در راستای رسیدگی به اتهامات مطرح در همین پرونده مجازات‌هایی از ۹ تا ۱۳ سال حبس تعیین کرده است.

لغو مصونیت سه نماینده کاتالان در پارلمان اروپا راه را برای تشکیل دادگاه‌های ویژه در بلژیک برای تصمیم‌گیری در خصوص استرداد کارلس پوجدمون و یکی از هم‌پیمان وی به اسپانیا باز می‌کند.

کارلس پوجدمون و تونی کومین برای فرار از تعقیب کیفری صادر شده علیه آنها سال ۲۰۱۷ از اسپانیا گریختند و از آن زمان تاکنون در بلژیک سکونت دارند.

کلارا پونساتی دیگر نماینده استقلال‌طلب کاتالونیا و نماینده پارلمان اروپا هم اکنون ساکن اسکاتلند است؛ کشوری که مقامات قضایی آن پیش‌تر روند برداشتن مصونیت پارلمانی خانم پونساتی را به حال تعلیق درآورده بودند.

برغم احتمال بالای تصویب لغو مصونیت سه نماینده استقلال‌طلب کاتالونیا در پارلمان اروپا، رویکرد اخیر دستگاه بلژیک در خصوص این پرونده برای افراد یاد شده تا حدودی اطمینان‌بخش بوده است.

دادگاه تجدید نظر بروکسل ماه ژانویه از صدور قرار بازداشت اروپایی برای لوییز پوییج، یکی از وزرای سابق دولت محلی کاتالونیا که وی نیز از جمله حامیان جنبش استقلال‌طلبی در این منطقه خودمختار از اسپانیا به شمار می‌روند، امتناع ورزیده بود.

مقامات قضایی در بروکسل و قضات مامور رسیدگی به این پرونده با این استدلال که چنین حکمی حق فرد یاد شده برای برخورداری از یک دادرسی عادلانه در اسپانیا را تضییع می‌کند از صدور آن سر باز زده بودند.

گفتنی است که کارلس پوجدمون پیش از این در گفتگو با یورونیوز چراغ سبز کمیسیون حقوقی پارلمان اروپا برای لغو مصونیت وی و دو تن از همکارانش را یک تصمیم سیاسی ارزیابی و از اعمال نفوذ نمایندگان راست‌گرای اسپانیا و بلغارستان به عنوان عامل اصلی در شکل گیری چنین رویکردی یاد کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضعیت «زندان ‌باز» برای محکومان جدایی‌طلب کاتالونیا لغو شد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند

دومین فراکسیون راست افراطی پارلمان اروپا با همکاری حزب «آلترناتیو برای آلمان» تشکیل شد