Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واردات گاز روسیه با نورد استریم ۲؛ آلمان یک تنه در مقابل اتحادیه اروپا ایستاده است

واردات گاز روسیه با نورد استریم ۲؛ آلمان یک تنه در مقابل اتحادیه اروپا ایستاده است
Copyright TOBIAS SCHWARZ/AFP
Copyright TOBIAS SCHWARZ/AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود اینکه پارلمان اروپا در واکنش به بازداشت الکسی ناوالنی، لایحه ای در جهت توقف پروژه نورد استریم ۲ تصویب کرد و بسیاری از کشورهای اروپایی به این پروژه خط لوله گاز انتقاد دارند و اعتراض کرده اند، اما همچنان آلمان قصد تکمیل پروژه را دارد.

آگهی

بازداشت های گسترده شنبه و یکشنبه مخالفان و حامیان الکسی ناوالنی در روسیه، نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا را برآن داشت تا موضوع تحریم های جدیدتر علیه روسیه بخاطر «نقض حقوق بشر» در این کشور را بررسی کند.

پنجشنبه گذشته نیز پارلمان اروپا در واکنش به دستگیری الکسی ناوالنی، با رای اکثریت لایحه ای غیرالزام آور مبنی بر توقف ساخت و ساز پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ را تصویب کرد.

این لایحه از حمایت اغلب طیف های حاضر در پارلمان اروپا، از جمله فراکسیونهای اکثریت چون ائتلاف محافظه کاران موسوم به حزب مردم، احزاب لیبرال و سوسیالیست و سبزها برخوردارشده است. البته برای اجرایی شدن تحریم ها، رای تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا الزامی است. در همین زمینه وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفته آینده گفتگو و تصمیم گیری خواهند کرد.

پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ که در شرف تکمیل است قراراست گاز طبیعی روسیه را از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل کند. تحریم پارلمان اروپا در صورت رای موافق کشورهای عضو اتحادیه می تواند این پروژه را برای مدتی متوقف کند. اما اصرار آلمان، یکی از مهم ترین اعضای اتحادیه اروپا، بر تکمیل این خط لوله گازی نشانی از کم اهمیت بودن تحریم ها دارد.

ژان آرنولد وینوا، پژوهشگر موسسه دلورس به یورونیوز می گوید: « هرگونه تأخیر در ساخت و ساز نورد استریم ۲ اهمیت فراوانی ندارد. حتی اگر اروپا امروز این پروژه را تحریم کند، درست است که نورد استریم ضربه می بیند و امکان دارد ساخت آن به تعویق بیفتد اما به هر حال انجام خواهدشد و تبعات آن زیاد نخواهد بود، خصوصا اینکه در دوران شیوع کرونا تقاضای گاز در اروپا کاهش یافته است. اما در آینده، اگر همچنان اروپا با کاهش تقاضا برای گاز روبرو باشد، آنزمان می توان گفت که زیرساخت های لازم برای واردات گاز [بدون وابستگی به نورداستریم ۲] را داریم.»

حدود نود درصد از پروژه نورد استریم ۲ به پایان رسیده است.

این پروژه انتقادات زیادی را بدنبال داشته و بنوعی تفرقه و دوگانگی در اتحادیه اروپا ایجاد کرده است. منتقدان، این خط لوله را اقدامی از جانب روسیه برای دور زدن کشورهای سنتی ترانزیت انرژی در شرق اروپا می دانند اما آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نظر دیگری دارد. «گاز ارزان روسیه برای تمام اروپا مزایای اقتصادی خواهد داشت.»

گوستاو گرسل، یکی از کارمندان عالی رتبه بخش سیاست خارجی شورای اتحادیه اروپا می گوید: « آلمانی ها خود را در وضعیت غریبی قرارداده اند كه نه اروپایی ها و نه آمریكایی ها آن را درک نمی کنند. دولت آلمان ادعا می كند كه نورد استریم ۲ صرفاً یك پروژه تجاری است و این حق آلمان است كه چنین پروژه ای را انجام دهد. اما ساخت این پروژه بنوعی قوانین اروپایی را دور می زند.»

منتقدان پروژه نورد استریم ۲ در درجه اول می گویند دولت آلمان جنبه های امنیتی این خط لوله گازی را نادیده می گیرد. با تکمیل این پروژه اروپا به گاز روسیه کاملا وابسته خواهد شد و این موضوع مسکو را قادر می سازد تا به طور بالقوه همسایگان غربی خود را تحت سیطره خود قراردهد.

کاخ سفید، چه در دوران دونالد ترامپ و چه در دوره جدید از آلمان بخاطر این پروژه انتقاد کرده و آنرا خلاف منافع اروپایی ها خوانده است. دولت تازه به قدرت رسیده جو بایدن در اقدامی تازه هفته گذشته یک کشتی لوله گذاری روسیه را در همین راستا تحریم کرد. با این حال برلین همچنان اصرار به تکمیل پروژه نورد استریم ۲ دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: تحریم خط لوله گاز نورد استریم۲ توسط آمریکا نقض قوانین بین‌الملل است

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟