Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا نسبت به تنزل جایگاه سفیر خود در بریتانیا به لندن هشدار داد

پرچم اتحادیه اروپا و بریتانیا در لندن
پرچم اتحادیه اروپا و بریتانیا در لندن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید به رسمیت نشناختن «حقوق دیپلماتیک» سفیر این اتحادیه در بریتانیا «سیگنالی دوستانه» نیست.

آگهی

اتحادیه اروپا روز دوشنبه از بریتانیا خواست تا «حقوق دیپلماتیک» اولین سفیر این اتحادیه در لندن را به رسمیت بشناسد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که به رسمیت نشناختن «حقوق دیپلماتیک» سفیر این اتحادیه «سیگنالی دوستانه» نیست. دولت بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تاکنون از به رسمیت شناختن جایگاه دیپلماتیک هیات اتحادیه اروپا در این کشور مطلبق کنوانسیون وین خودداری کرده است.

ژوآاو واله دو آلمیدا، سفیر و رئیس هیات اتحادیه اروپا در بریتانیا است. کنوانسیون وین برای رئیس هیات های دیپلماتیک و سایر اعضای کلیدی آن مصونیت قضایی در نظر گرفته است. در این کنوانسیون همچنین آمده است که این افراد از پرداخت مالیات معاف هستند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرده است که ۲۷ کشور عضو این اتحادیه درباره به رسمیت شناختن «حقوق دیپلماتیک» هیات خود در بریتانیا اتفاق نظر دارند. جوزپ بورل گفت: «این سیگنالی دوستانه نیست. اولین سیگنالی است که بریتانیا از زمان ترک اتحادیه اروپا برای ما می فرستد. اگر قرار باشد اوضاع اینگونه ادامه پیدا کند چشم اندازی خوبی در پیش نداریم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی تاکید کرد که «حقوق دیپلماتیک» ۱۴۳ هیات اتحادیه اروپا در سراسر جهان به رسمیت شناخته شده است و او انتظار دارد که بریتانیا نیز مانند دیگر کشورهای جهان مفاد کنوانسیون وین را اجرا کند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با این حال در مورد احتمال «مقابله به مثل» این اتحادیه در برابر هیات دیپلماتیک بریتانیا در بروکسل سکوت کرد.

در مقابل وزارت خارجه بریتانیا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که هیات دیپلماتیک اتحادیه اروپا از «امتیازها» و «مصونیت های» لازم برای فعالیتشان در بریتانیا برخوردار خواهند شد. دولت بریتانیا در توجیه عدم به رسمیت شناختن «حقوق دیپلماتیک» هیات اتحادیه اروپا تاکید می کند که این اتحادیه به جای یک کشور «سازمانی بین المللی» محسوب می شود و حقوق اعطاء شده به هیات های دیپلماتیک سازمان های بین المللی نیز مشابه حقوق هیات های دیپلماتیک کشورها است.

بریتانیا روز ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ یعنی نزدیک به یک سال پیش به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد. با این حال بریتانیا تا پایان سال ۲۰۲۰ به اجرای مقررات اتحادیه اروپا ادامه داد. دوره ای که از آن به عنوان دوره انتقالی برکسیت یاد می شد. لندن و بروکسل در نهایت در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ با یکدیگر بر سر ساز و کار روابط دوجانبه از جمله مناسبات تجاری به توافق رسیدند.

با این حال توافق بین بریتانیا و اتحادیه اروپا شامل سیاست خارجی مشترک، امنیت خارجی و همکاری دفاعی نمی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج میلیون درخواست برای تمدید اقامت بریتانیا؛ آخرین مهلت اروپایی‌ها اعلام شد

لندن هنوز به سفیراتحادیه اروپا در بریتانیا جایگاه کامل دیپلماتیک اعطا نکرده است

پدر نخست وزیر بریتانیا: منتظر دریافت پاسپورت فرانسوی هستم