Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتقاد از توافق با چین؛ اتحادیه اروپا: موافقت تجاری ابزار حقوق بشری نیست

توافق اتحادیه اروپا و چین
توافق اتحادیه اروپا و چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما ارزش‌هایی داریم که از آن دفاع می‌کنیم و شما این موضوع را در بیانیه‌های ما درباره مسئله هنگ کنگ یا دربار وضعیت سین‌کیانگ دیده‌اید. اما ما منافعی هم در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری داریم.»

آگهی

نیکولا شاپویی، سفیر اتحادیه اروپا در پکن در واکنش به رأی اخیر پارلمان اروپا در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در چین گفت توافق اروپا با چین در زمینه سرمایه‌گذاری اقتصادی به معنی «پاسخ به مسائل حقوق بشری» در این کشور نیست.

توافق اخیر اتحادیه اروپا با چین برای حمایت دو جانبه از سرمایه‌گذاری در واپسین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی به دست آمد. اما از همان زمان منتقدان در اروپا گفتند که این توافق در سالی که چین سرکوب دموکراسی‌خواهان در هنگ کنگ و اقلیت مسلمان اویغور در استان سین‌کیانگ را شدیدتر کرده، تنها به معنی پیروزی بزرگ دیپلماتیک برای دولت پکن بوده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه گذشته با اکثریت قاطع به قطعنامه‌ای در انتقاد از این توافق تجاری رأی داده و اعلام کردند که این اقدام، اعتبار اروپا در مورد حقوق بشر را زیر سؤال می‌برد. پارلمان اروپا در قطعنامه خود خواستار آن شده است که در تصمیم‌گیری برای همکاری با چین، تحریم‌های هدفمند علیه مسئولان این کشور در نظر گرفته شود.

نیکلا شاپویی روز سه‌شنبه ۲۶ ژانویه (۷ بهمن) در یک نشست مطبوعاتی، در پاسخ به پرسشی درباره قطعنامه اخیر پارلمان اروپا گفت: «توافق‌های تجاری و با موضوع سرمایه‌گذاری ابزار حقوقی نیست که با آن دیگران را به رعایت حقوق بشر وادار کنیم. توافق سرمایه‌گذاری به معنی پاسخ به مسائل حقوق بشری نیست.»

وی به خبرنگاران گفت: «ما ارزش‌هایی داریم که از آن دفاع می‌کنیم و شما این موضوع را در بیانیه‌های ما درباره مسئله هنگ کنگ یا دربار وضعیت سین‌کیانگ دیده‌اید. اما ما منافعی هم در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری داریم.»

نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه خود چین را به دلیل «مجبور کردن» افراد به کار سرزنش کرده‌اند. با این حال توافق اخیر اتحادیه اروپا با چین شامل موادی است که با ارجاع به مقررات سازمان تجارت جهانی به ویژه اصل منع «کار اجباری» نوشته شده و چین متعهد شده است که این مقررات را رعایت کند.

نیکولا شاپویی در دفاع از توافق‌نامه اروپا با چین گفت: «چین تا پیش از این هرگز با هیچ کشوری چنین توافقی با قید رعایت مقررات بین‌المللی امضا نکرده است.»

گروهی از نزدیکان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز تا کنون از توافق اتحادیه با چین انتقاد کرده‌اند. در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، سیاست آمریکا در برابر چین به نحو بی‌پیشینه‌ای با دیگر کشورهای غربی متفاوت بود و جو بایدن قاعدتا در تلاش است تا بار دیگر متحدان غربی واشنگتن را برای اتخاذ سیاستی واحد در برابر پکن گرد هم آورد.

شاپویی با اعلام این که اروپا در این زمینه «مستقل» عمل می‌کند، گفت: «این یک توافق میان اتحادیه اروپا و چین است و هیچ کس حق ندارد در آن مداخله کند. موضوع تشکیل جبهه واحد علیه چین اصلا مطرح نیست.»

بریتانیا قصد دارد سه کشور استرالیا، هند و کره جنوبی را برای شرکت در نشست آتی گروه ۷ دعوت کند، اما این سه کشور با حضور چین در این نشست مشکل دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا: توافق تجاری با چین به اعتبار حقوق بشری اروپا لطمه می‌زند

توافق سرمایه‌گذاری چین و اروپا زیر سایه منتقدان کاراجباری و مخالفت دولت آینده بایدن

نماینده اتحادیه ‌اروپا در پکن: آمریکا و اروپا باید در‌ مقابله با «دیپلماسی قهری چین» هماهنگ باشند