Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توافق سرمایه‌گذاری چین و اروپا زیر سایه منتقدان کاراجباری و مخالفت دولت آینده بایدن

شارل میشل، رئیس شورای اروپا و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در نشستی مطبوعاتی پس از یکی از کنفرانس‌های مشترک با چین
شارل میشل، رئیس شورای اروپا و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در نشستی مطبوعاتی پس از یکی از کنفرانس‌های مشترک با چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احتمال می‌رود دولت آینده جو بایدن در ایالات متحده نیز اتحادیه اروپا را از توسعه روابط اقتصادی با چین منع کند؛ چنان که جیک سالیوان، نامزد سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت آقای بایدن هفته گذشته در پیامی توییتری خواستار رایزنی با شرکای اروپایی در مورد نگرانی‌های مشترک در مورد اقدامات اقتصادی چین شد

آگهی

چین و اتحادیه اروپا پس از نزدیک به هفت سال مذاکره در آستانه عقد توافقنامه حمایت متقابل از سرمایه‌گذاری هستند که می‌تواند به سال‌ها تبعیض اعمال شده علیه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران اروپایی فعال در بازار چین پایان دهد.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز دوشنبه با اعلام حمایت سیاسی از محتوای توافقنامه سرمایه‌گذاری که بر مبنای مذاکرات بروکسل و پکن حاصل شده، راه را برای نهایی شدن این توافق بین بزرگترین بلوک‌های اقتصادی جهان باز کردند؛ توافقی که بر مبنای ۳۵ جلسه مشترک که از سال ۲۰۱۳ آغاز شده، در آستانه تایید و تصویب نهایی قرار گرفته است.

تلاش اتحادیه اروپا از انعقاد این توافق‌نامه برقراری تجارت آزاد با چین نیست بلکه هدف تضمین شرایط عادلانه و شفاف فعالیت کارآفرینان به هنگام سرمایه‌گذاری در اتحادیه اروپا و چین است.

اتحادیه اروپا از طریق این توافقنامه قصد دارد، چین را وادار کند تا در قبال کارآفرینان و سرمایه‌گذاران اروپایی رفتاری مشابه با آن چه با کارآفرینان و سرمایه‌گذاران چینی در اروپا می‌شود، در پیش بگیرد. همچنین در متن این توافقنامه از چین خواسته شده تا مالکیت معنوی شرکت‌های اروپایی را تضمین کند، انتقال اجباری فناوری توسط سرمایه‌گذاران و کارآفرینان اروپایی را ممنوع کرده، قوانین شفافی برای پرداخت یارانه به شرکت‌های دولتی وضع کند و نسبت به حفاظت از محیط زیست نیز متعهدتر باشد.

بروکسل همچنین از پکن خواسته تا هر هشت کنوانسیون «حقوق بنیادین نیروی کار» که توسط سازمان بین‌المللی کار(ILO) تصویب شده، به رسمیت بشناسد. هر چند چین تا کنون چهار کنوانسیون را تصویب کرده ولی اتحادیه اروپا به طور خاص بر منع کار اجباری و تضمین آزادی‌ فعالیت اتحادیه‌های کارگری در چین اصرار دارد.

در مقابل، چین نیز همزمان با ادامه جنگ تجاری با ایالات متحده، در صدد جذب اروپاییان به اردوگاه خود است. همچنین پکن از عدم حمایت‌ اروپاییان از حضور شرکت‌های چینی در در بخش‌های «استراتژیک» ناراضی است. این نارضایتی با مخالفت بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با فعالیت شرکت هواوی در بازار تجهیزات اینترنت نسل پنجم(5G) به اوج خود رسیده است.

بنابراین پکن خواستار تضمین دسترسی به بازارهای عمومی در اتحادیه اروپا و بخش‌هایی استراتژیک مانند ارتباطات از راه دور و زیرساخت‌های انرژی است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مجموع میزان سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا(به جز بریتانیا) در چین نزدیک به ۱۵۰ میلیارد یورو و سرمایه‌گذاری چینی‌ها در اتحادیه اروپا به ۱۱۳ میلیارد می‌رسد. طی ۱۰ سال گذشته، اروپایی‌ها به طور متوسط ​​هر ساله بیش از هفت میلیارد یورو در چین و چینی‌ها نیز ۵.۶ میلیارد یورو در اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

با وجود منافع مشترک قابل توجه میان اتحادیه اروپا و چین، اکثر اعضای پارلمان اروپا که باید توافقنامه احتمالی را به تصویب نهایی برسانند، این روزها به دلیل سرکوب معترضان دموکراسی‌خواه هنگ کنگ و مسلمانان اویغور توسط حکومت چین، نگاه مثبتی به توسعه روابط با پکن ندارند.

در عین حال، احتمال می‌رود دولت آینده جو بایدن در ایالات متحده نیز اتحادیه اروپا را از توسعه روابط اقتصادی با چین منع کند؛ چنان که جیک سالیوان، نامزد سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت آقای بایدن هفته گذشته در پیامی توییتری خواستار رایزنی با شرکای اروپایی در مورد نگرانی‌های مشترک در مورد اقدامات اقتصادی چین شد.

با این حال، چین در تلاش است تا پیش از روی کار آمدن دولت آقای بایدن جایگاه خود را در اردوگاه غرب مستحکم‌تر کند و از برگ توافق سرمایه‌گذاری با اتحادیه اروپا برای به عقب راندن آمریکا استفاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صنعت توریسم اروپا در جستجوی بازگرداندن جهانگردان چینی

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد

ایالات متحده کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین اختصاص داد