سیگنال تجاری چین به بروکسل؛ دغدغه فرانسه برای اویغورها و نگرانی تیم بایدن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مقام چینی در کنار پرچم کشورش و اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات سال ۲۰۱۳
مقام چینی در کنار پرچم کشورش و اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات سال ۲۰۱۳   -   کپی رایت  AP Photo

دولت چین اعلام کرد که با روند زمانی مورد نظر خودش به دنبال دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا برای حمایت متقابل از سرمایه گذاری است. 

در موضع گیری جدید پکن به نظر می رسد که احتمال دستیابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا پیش از پایان سال جاری منتفی ارزیابی شده است. این در حالی است که چین هفته گذشته اعلام کرده بود مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا به خط پایان نزدیک شده است.

چین و اتحادیه اروپا طی ماه های گذشته هدف خود را دستیابی به توافق نهایی پیش از پایان سال جاری سخن می گفتند. فرانسه و یکی از مقام های ارشد دولت آینده آمریکا طی روزهای گذشته به طور ضمنی از روند مذاکرات اتحادیه اروپا با چین انتقاد کرده بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه پنجشنبه شب دولت چین آمده است که دستیابی به توافق مستلزم تلاش هر دو طرف و گام برداشتن هر کدام از آنها به سوی دیگری است. فرانک ریستر، وزیر تجارت خارجی فرانسه روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه «لوموند» گفته بود موافقت چین با تصویب کنوانسیون های سازمان بین المللی کار به ویژه کنوانسیون ممنوعیت کار اجباری شرط پاریس برای موافقت با توافق تجاری با پکن است.

وزیر تجارت خارجی فرانسه به طور خاص به وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در شمال غربی چین اشاره کرده بود. گروه های مدافع حقوق بشر دولت چین را متهم می کنند که برخی از اعضای اقلیت اویغور را به کار اجباری واداشته است. پکن این اتهام ها را رد کرده است. 

جیک سالیون که به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت آینده جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور معرفی شده است روز سه شنبه در صفحه توئیتر خود خواستار مشورت با شرکای واشنگتن بر سر «نگرانی های مشترک» از رفتارهای اقتصادی چین شده بود. 

اتحادیه اروپا امیدوار است که در توافق تجاری با چین بتواند پکن را به تضمین شرایط فعالیت مشابه برای شرکت های اروپایی در این کشور با شرایط فعالیت شرکت های چینی در اتحادیه اروپا مجاب کند. بروکسل و پکن مذاکرات تجاری با یکدیگر را سال ۲۰۱۳ آغاز کردند.