Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسیون اروپا بازنگری توافق برکسیت را نقض حقوق بین‌الملل توصیف کرد

بوریس جانسون
بوریس جانسون Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می‌رسد مقام‌های اتحادیه اروپا از تصمیم دولت جانسون برای بازنگری توافق بهت زده شده اند. معاون نخست وزیر ایرلند این تصمیم را مشابه یک حرکت انتحاری توصیف کرد.

آگهی

دفاع دولت بریتانیا از لایحه «قانون بازار داخلی» «به بهای نقض مقررات حقوق بین‌الملل»، واکنش تند اتحادیه اروپا را برانگیخت.

مفاد این لایحه که ظهر چهارشنبه منتشر شد، به گفته بوریس جانسون، نخست وزیر محافظه‌کار بریتانیا به ویژه با هدف «تضمین پویایی و امنیت بازار داخلی» این کشور تنظیم شده است.

آقای جانسون در زمان معرفی این لایحه در مجلس عوام گفت: «وظیفه من حفظ تمامیت ارضی پادشاهی متحد و همچنین دفاع از روند صلح ایرلند شمالی و توافق جمعه نیک است. برای انجام این [وظیفه] ما به یک امنیت حقوقی شفاف برای دفاع از کشورمان در برابر تفسیرهای تندروانه و غیرمنطقی از پروتکل [موافقت‌نامه برکسیت] نیاز داریم که می‌تواند به چالش مرزی در دریای ایرلند بیانجامد.»

در حالیکه گفت‌وگوها میان اتحادیه اروپا و بریتانیا بر سر روند اجرای برکسیت از زمان توافق میان دو طرف به سختی پیش می‌رود، تقدیم لایحه جدید که متضمن بازنگری بخش‌هایی از توافق با اتحادیه اروپا بر سر برکسیت است، خشم بروکسل را برانگیخته است. اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در نخستین واکنش، برنامه تازه دولت بریتانیا را «نقض حقوق بین‌الملل» توصیف کرد.

رئیس کمیسیون اروپا می‌گوید به‌شدت نگران تصمیم بریتانیا برای نقض توافق جدایی از اتحادیه اروپا است.

داوید ساسولی، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا هم گفت که تصمیم اخیر بوریس جانسون، تبعات بسیار بدی برای بریتانیا در پی خواهد داشت.

همزمان دولت آلمان هم خواستار اجرای کامل تعهدات بریتانیا بر اساس توافق میان دو طرف در ۳۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ شده است. کمیسیون اروپا هم خواستار برگزاری یک جلسه فوق‌العاده با حضور نمایندگان بریتانیا برای بررسی لایحه جدید دولت جانسون شد.

در حالیکه به نظر می‌رسد بسیاری از مقام‌های اتحادیه اروپا از تصمیم بریتانیا بهت زده شده اند، لئو وارادکار، معاون نخست وزیر جمهوری ایرلند برنامه جدید دولت جانسون را با یک حمله انتحاری مقایسه کرد که اثرات مخربش به مهاجم بر‌می‌گردد و موجی از واکنش‌های منفی را در پی دارد.

ترزا می، نخست وزیر سابق بریتانیا هم نسبت به بی‌اعتمادی جامعه جهانی به وفای به‌ عهد بریتانیا هشدار داد.

لایحه جدید در حالی به مجلس عوام تقدیم شد که نمایندگان بریتانیا، دور هشتم مذاکرات «پسابرکسیت» برای تعریف چگونگی روند جدایی از اتحادیه اروپا را از سه‌شنبه آغاز کرده اند. دو طرف، رسما تا پایان دسامبر برای رسیدن به یک توافق دادوستد آزاد مهلت دارند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طنز و شوخی با ترور نافرجام ترامپ؛ آیا آزادی بیان در آلمان استانداردی دوگانه دارد؟

نامه‌ هشدارآمیز اوربان به سران اروپا: ترامپ پیش از برگزاری مراسم تحلیف تکلیف اوکراین را روشن می‌کند

موافقت ماکرون با استعفای نخست‌وزیر؛ تاکتیک رئیس جمهوری فرانسه برای گذار از دوره اختلاف میانه‌روها