Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دیوان دادگستری اروپا: تنها قربانیان فرانسوی پروتز پستان شرکت پی‌آی‌پی خسارت دریافت می‌کنند

نمونه‌ای از پروتز معیوب شرکت پی‌آی‌پی فرانسه
نمونه‌ای از پروتز معیوب شرکت پی‌آی‌پی فرانسه Copyright Lionel Cironneau/AP
Copyright Lionel Cironneau/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سارا هارت از بریتانیا می‌گوید که «مهم نیست ملیت زنانی که از این پروتزها استفاده کردند، کجاست. آن‌ها از محصولات یک شرکت استفاده کردند بنابراین همه باید خسارت یکسانی را دریافت کند.»

آگهی

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا اعلام کرد که تنها قربانیان فرانسوی شرکت تولید کننده پروتزهای پستان با نام پی‌آی‌پی (پلی ایمپلنت پروتز) می‌توانند از شرکت‌های بیمه درخواست جبران خسارات کنند.

عالی‌ترین مرجع قضایی اتحادیه اروپا، این حکم را در پی شکایت یک قربانی آلمانی این پروتزها که خواستار دریافت خسارت شده بود، صادر کرد. وکیل این قربانی خسارت دیده گفته بود بند قانونی مندرج در قراردادهای این شرکت برای محدود کردن پرداخت خسارت به قربانیان صرفا فرانسوی خلاف مقررات حقوقی اتحادیه اروپا است.

اما دیوان دادگستری اروپا با رد این استدلال اعلام کرد: «منع عمومی تبعیض به دلیل ملیت نمی‌تواند مبنایی برای به چالش کشیدن یک بند قانونی باشد که در قرارداد منعقد شده بین یک شرکت تولیدکننده تجهیزات پزشکی و یک شرکت بیمه، محدودیت سرزمینی را در پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار می‌دهد.»

تخمین زده می‌شود که شرکت پی‌آی‌پی یک میلیون پروتز معیوب پستان در ۶۵ کشور جهان فروخته است و ۴۰۰ هزار زن از این پروتزها استفاده کرده باشند. در پروتزهای پستان این شرکت از ژل سیلیکون صنعتی به جای سیلیکون پزشکی استفاده شده بود.

تصمیم دیوان دادگستری اروپا برای بسیاری که پیگیر این پرونده بودند قابل درک نیست.

سارا هارت از بریتانیا می‌گوید که «مهم نیست ملیت زنانی که از این پروتزها استفاده کردند، کجاست. آن‌ها از محصولات یک شرکت استفاده کردند بنابراین هر شخص باید خسارت یکسانی را دریافت کند.»

AP Photo
نمونه‌ای از پروتز معیوب شرکت پی‌آی‌پی فرانسهAP Photo

الیویه اومیتر، یکی از وکلای قربانیان گفت که تصمیم دادگاه بسیاری از زنان را بدون هیچ راه نجاتی رها می‌کند.

وی افزود: «موضوع نگران کننده این است که با گذشت زمان قربانیان علائم نگران‌کننده بیشتر را مشاهده می‌کنند.» وی تاکید کرد که ژل‌های شرکت پی‌آی‌پی قطعا به‌طور بالقوه خطرناک است.

درحالیکه محصولات معیوب می‌توانند از مرزها عبور کرده و به فروش برسد اما حمایت از مصرف‌کننده در مرز متوقف می‌شود.
الیویه اومیتر
یکی از وکلای قربانیان

این وکیل ابراز تاسف کرد که پس از گذشت ۱۰ سال از این رسوایی، قانون اتحادیه اروپا اقدامات اندکی برای رفع این مشکل کرده است: «درحالیکه محصولات معیوب می‌توانند از مرزها عبور کرده و به فروش برسد اما حمایت از مصرف‌کننده در مرز متوقف می‌شود.»

ژان کلود ماس، بنیانگذار شرکت پی آی پی (PIP) در سال ۲۰۱۶ به دلیل این رسوایی به چهار سال زندان محکوم شد. وی در سال ۲۰۱۹ درگذشت درحالیکه در دو دادرسی دیگر متهم بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان دادگستری اروپا: جمع آوری اطلاعات شهروندان از تلفن‌های همراه در شرایط عادی مجاز نیست

آلمان؛ ابداع روش تشخیص دقیق ابتلا به سرطان پستان از طریق آزمایش خون

فرانسه؛ محکومیت بنیانگذار شرکت تولید کننده پروتزهای آلوده پستان