Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آلمان؛ ابداع روش تشخیص دقیق ابتلا به سرطان پستان از طریق آزمایش خون

آلمان؛ ابداع روش تشخیص دقیق ابتلا به سرطان پستان از طریق آزمایش خون
Copyright Source: US National Cancer Institute
Copyright Source: US National Cancer Institute
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روش‌های فعلی غربالگری سرطان پستان ممکن است ریسک‌هایی نظیر نتیجه مثبت کاذب، نتیجه منفی کاذب و قرار گرفتن در معرض اشعه و همچنین ایجاد درد و ناراحتی را برای بیماران در آزمایش ماموگرافی در بر داشته باشند.

آگهی

محققان پزشکی دانشگاهی در جنوب آلمان می‌گویند که با یک آزمایش خون می‌توانند ابتلای فرد به سرطان پستان را تشخیص دهند.

پژوهشگران دانشگاه هایدلبرگ، که از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های آلمان است، آزمایشی را ابداع کرده‌اند که از طریق آن می‌توان فهمید که آیا بیمار به سرطان پستان مبتلا شده است یا خیر. سرپرست این تحقیق به روزنامه بیلد آلمان گفته است که توسط این روش که هایسکرین نام دارد از طریق آزمایش خون حتی پیش از آن که توده‌های سرطانی برای فناوری‌های فعلی تصویربرداری نظیر ماموگرافی قابل مشاهده باشد، می‌توان سرطان پستان را تشخیص داد.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی، سرطان پستان هر سال جان بیش از ۶۰۰ هزار زن در جهان را می‌گیرد و تشخیص زودهنگام سرطان پستان می‌تواند به کاهش مرگ‌ و میر ناشی از آن منجر شود.

در حال حاضر در غربالگری تشخیص سرطان پستان از ماموگرافی، ام‌آر‌آی و معاینات بالینی استفاده می‌شود. اما این روش‌ها ممکن است ریسک‌هایی نظیر نتیجه مثبت کاذب، نتیجه منفی کاذب و قرار گرفتن در معرض اشعه و همچنین ایجاد درد و ناراحتی را نیز برای بیماران در بر داشته باشند.

یکی از این محققین این پژوهش می‌گوید که نتیجه حاصل از این آزمایش به اندازه آزمایش ماموگرافی قابل اعتماد است اما در عین حال هزینه کمتری دارد و بیمار را در معرض اشعه و درد نیز قرار نمی‌دهد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

نتیجه آزمایش ماموگرافی

در این پژوهش دانشگاه هایدلبرگ آلمان، بیماری ۷۵ درصد از تعداد ۵۰۰ بیمار مبتلا به سرطان پستان به درستی تشخیص داده شد اما به گفته پژوهشگران، دقت این روش برای افراد زیر ۵۰ سال بسیار بیشتر بوده است.

دانشمندان می‌گویند این روش مبتنی بر آزمایش خون را که در سال جاری به بازار عرضه خواهد شد می‌توان برای تشخیص سرطان تخمدان نیز به کار برد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرطان پستان؛ یافته‌های علمی جدید راه را برای دورۀ درمان‌ کوتاهتر هموار کرد

دیوان دادگستری اروپا: تنها قربانیان فرانسوی پروتز پستان شرکت پی‌آی‌پی خسارت دریافت می‌کنند

«رویکرد خصمانه روسیه» و الزامات جدید ناتو؛ آلمان به ۷۵ هزار نظامی بیشتر نیاز دارد