مجارستان هویت افراد تراجنسیتی را دیگر به رسمیت نمی‌شناسد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رژه دگرباشان جنسی در بوداپست
رژه دگرباشان جنسی در بوداپست   -   کپی رایت  AP Photo

مجارستان با وجود اعتراض های بین المللی از روز سه شنبه تغییر جنسیت در برگه های هویت شهروندان را ممنوع کرد.

پارلمان مجارستان به طرحی رای داده است که براساس آن جنسیت افراد هنگام تولد تعیین کننده جنسیت آنها در برگه های هویت خواهد بود. جنسیت شهروندان مجارستان پس از ثبت در اداره ثبت احوال و برگه های هویت دیگر قابل تغییر نخواهد بود. به این ترتیب مجارستان از این پس هویت افراد تراجنسیتی را از نظر حقوقی به رسمیت نمی شناسد.

دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان بیش از دو سوم کرسی های پارلمان مجارستان را در اختیار دارد. افراد تراجنسیتی در این کشور پیش از این می توانستند با ارائه درخواست تغییر نام و جنسیت، برگه های هویتی جدید دریافت کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستانAP Photo

طرح ممنوعیت تغییر جنسیت در برگه های هویت شهروندان با ۱۵۳ رای موافق در برابر ۵۶ رای مخالف و چهار رای ممتنع به تصویب پارلمان مجارستان رسید.

سازمان عفو بین الملل ضمن انتقاد از تصمیم پارلمان مجارستان عدم اجازه ثبت تغییر جنسیت را «نقض تعهدات بین المللی» مجارستان ارزیابی کرد. مخالفان ممنوعیت تغییر جنسیت در برگه های هویتی در نظر دارند تا طرح تصویب شده را در دادگاه قانون اساسی مجارستان به چالش بکشند. دادگاه قانون اساسی مجارستان در سال ۲۰۱۸ به رسمیت شناختن تغییر جنسیت شهروندان از نظر حقوقی را یکی از «حقوق اساسی» آنها ارزیابی کرده بود.

ویکتور اوربان پس از پیروزی مجدد در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ به دنبال پایه گذاری «دوران فرهنگی جدیدی» مبتنی بر ارزش های سنتی و مسیحی است.

مجارستان پیش از این مطالعات جنسیتی را از میان واحدهای درسی در دانشگاه ها حذف کرده بود. دولت محافظه کار و ملی گرای ویکتور اوربان همچنین با ازدواج همجنسگرایان مخالف است.

اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به افراد تراجنسیتی اجازه می دهند تا برگه های هویتی جدید مطابق با هویت جنسیتی خود دریافت کنند. مجارستان از سال ۲۰۰۴ تاکنون عضو اتحادیه اروپا است.