Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مجارستان هویت افراد تراجنسیتی را دیگر به رسمیت نمی‌شناسد

رژه دگرباشان جنسی در بوداپست
رژه دگرباشان جنسی در بوداپست Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجارستان پیش از این مطالعات جنسیتی را از میان واحدهای درسی در دانشگاه‌ها حذف کرده بود. دولت محافظه کار و ملی گرای ویکتور اوربان همچنین با ازدواج همجنسگرایان مخالف است.

آگهی

مجارستان با وجود اعتراض های بین المللی از روز سه شنبه تغییر جنسیت در برگه های هویت شهروندان را ممنوع کرد.

پارلمان مجارستان به طرحی رای داده است که براساس آن جنسیت افراد هنگام تولد تعیین کننده جنسیت آنها در برگه های هویت خواهد بود. جنسیت شهروندان مجارستان پس از ثبت در اداره ثبت احوال و برگه های هویت دیگر قابل تغییر نخواهد بود. به این ترتیب مجارستان از این پس هویت افراد تراجنسیتی را از نظر حقوقی به رسمیت نمی شناسد.

دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان بیش از دو سوم کرسی های پارلمان مجارستان را در اختیار دارد. افراد تراجنسیتی در این کشور پیش از این می توانستند با ارائه درخواست تغییر نام و جنسیت، برگه های هویتی جدید دریافت کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستانAP Photo

طرح ممنوعیت تغییر جنسیت در برگه های هویت شهروندان با ۱۵۳ رای موافق در برابر ۵۶ رای مخالف و چهار رای ممتنع به تصویب پارلمان مجارستان رسید.

سازمان عفو بین الملل ضمن انتقاد از تصمیم پارلمان مجارستان عدم اجازه ثبت تغییر جنسیت را «نقض تعهدات بین المللی» مجارستان ارزیابی کرد. مخالفان ممنوعیت تغییر جنسیت در برگه های هویتی در نظر دارند تا طرح تصویب شده را در دادگاه قانون اساسی مجارستان به چالش بکشند. دادگاه قانون اساسی مجارستان در سال ۲۰۱۸ به رسمیت شناختن تغییر جنسیت شهروندان از نظر حقوقی را یکی از «حقوق اساسی» آنها ارزیابی کرده بود.

ویکتور اوربان پس از پیروزی مجدد در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۸ به دنبال پایه گذاری «دوران فرهنگی جدیدی» مبتنی بر ارزش های سنتی و مسیحی است.

مجارستان پیش از این مطالعات جنسیتی را از میان واحدهای درسی در دانشگاه ها حذف کرده بود. دولت محافظه کار و ملی گرای ویکتور اوربان همچنین با ازدواج همجنسگرایان مخالف است.

اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به افراد تراجنسیتی اجازه می دهند تا برگه های هویتی جدید مطابق با هویت جنسیتی خود دریافت کنند. مجارستان از سال ۲۰۰۴ تاکنون عضو اتحادیه اروپا است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیته بین‌المللی المپیک قوانین جنجال برانگیز علیه ورزشکاران تراجنسیتی را لغو کرد

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟

خلبانان جوان اوکراینی در فرانسه با ذهنیتی متفاوت‌تر از آموزه‌های شوروی دوره می‌بینند