«خانه‌ آزادی»:‌ مجارستان، صربستان و مونته‌نگرو دیگر دموکراسی نیستند

«خانه‌ آزادی»:‌ مجارستان، صربستان و مونته‌نگرو دیگر دموکراسی نیستند
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«خانه آزادی»: مجارستان یک «رژیم هیبریدی» (رژیمی اقتدار گرا که فرایند گذار به دموکراسی در آن ناقص طی شده است) است که در منطقه خاکستری بین دموکراسی‌ها و اتوکراسی های (یکه سالاری) محض جا می گیرد.

آگهی

به گزارش «خانه‌ آزادی»، در پی عقب‌نشینی‌های بی سابقه نظام سیاسی سه کشور مجارستان، صربستان و مونته‌نگرو در حوزه معیارهای دموکراتیک، این سه کشور را دیگر نمی توان دموکراتیک به حساب آورد.

«خانه آزادی» که یک انجمن غیر دولتی مستقر در آمریکاست روز چهارشنبه در گزارشی تحت عنوان «کشورهای در حال گذار» اعلام کرد که مجارستان یک «رژیم هیبریدی» (رژیمی اقتدار گرا که فرایند گذار به دموکراسی در آن ناقص طی شده است) است که در منطقه خاکستری بین دموکراسی‌ها و اتوکراسی‌های (یکه سالاری) محض جا می گیرد.

در این گزارش آمده است که کشورهای حوزه بالکان شامل صربستان و مونته‌نگرو نیز از سال ۲۰۰۳ به دلیل افزایش بازداشت‌های سیاسی در طی این سالها، سوء استفاده از قدرت و کاربرد تاکتیک‌های مستبدانه بوسیله الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان و میلو جوکانوویچ، رئیس جمهوری مونته‌نگرو، ویژگی دموکراتیک را از دست داده‌اند.

سقوط معیارهای دموکراتیک در مجارستان بعنوان عضو اتحادیه اروپا که زمانی در سال ۲۰۰۵ پیشگام دمواکراسی در شرق اروپا به شمار می رفت، پرشتاب‌ترین موردی ارزیابی شده است که از وپژگی‌های دموکراتیک فاصله گرفته است.

«خانه آزادی» در این گزارش می گوید که مجارستان در سال ۲۰۲۰ به نخستین کشوری تبدیل شد که در دو مقوله رتبه بندی این نهاد سقوط کرد و بطور کامل از گروه کشورهای دموکراتیک خارج شد و دیگر دموکراسی به شمار نمی رود.

این گزارش افزوده است که دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان دیگر به نهادهای دموکراتیک احترام نمی گذارد و از سال ۲۰۱۰ این کشور با متمرکز شدن قدرت، جانبداری در بازی انتخابات، بدست گرفتن بیشتر کنترل رسانه‌ها و آزار و اذیت سازمان‌های جامعه مدنی روبروست و ویکتور اوربان از سال ۲۰۱۹ در جهت تثبیت کنترل بیشتر بر حوزه‌ های جدید زندگی جمعی از جمله آموزش و هنرحرکت کرده است.

تصویب قانون وضعیت اضطراری در ماه مارس سال جاری به بهانه شیوع بیماری کووید-۱۹، بیش از گذشته ویژگی‌های غیردموکراتیک رژیم اوبان را آشکار کرده است.

ذولتان کواکس، سخنگوی دولت مجارستان با انتشار توئیتی، رده‌بندی ارائه شده از سوی این نهاد را رد کرده است و با اشاره به جورج سورس، میلیاردر آمریکایی که مدتهاست از سوی رژیم اوربان به مداخله در مجارستان متهم شده است، گروه «خانه آزادی» را «مشت شبکه سورس» نامیده است. وی نوشته است که هر دولتی که با دیدگاه لیبرال آنها مطابقت نداشته باشد، رتبه‌اش تنزل می یابد.

«خانه آزادی» همچنین در این گزارش از سقوط خیرکننده معیارهای دموکراتیک در ۲۹ کشور از اروپای مرکزی تا آسیای مرکزی خبر داده است و خاطر نشان کرده است که در حال حاضر در این منطقه شاهد دموکراسی‌های کمتری نسبت به سال ۱۹۹۵ که این نهاد گزارش‌دهی سالانه‌اش را آغاز کرد، هستیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئيس جمهوری صربستان: برای خرید تسلیحات چینی و روسی تابع نظر هیچ کشوری نیستیم

خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد

چهارمین شب اعتراض‌ها در صربستان؛ تلاش مخالفان برای تصرف پارلمان