چهارمین شب اعتراض‌ها در صربستان؛ تلاش مخالفان برای تصرف پارلمان

تظاهرات در برابر پارلمان صربستان در بلگراد
تظاهرات در برابر پارلمان صربستان در بلگراد   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

برخی از رهبران مخالف دولت صربستان خشونت‌های جمعه شب را به گروه‌های راست افراطی و ملی‌گرای نزدیک به دولت نسبت داده‌اند. به گفته آنها دولت صربستان با به خشونت کشاندن تظاهرات صلح‌آمیز مخالفان تلاش می‌کند تا اعتبار آنها را زیر سوال ببرد.

پلیس صربستان جمعه شب برای مقابله با صدها تظاهرکننده علیه رئیس جمهوری این کشور که تلاش می کردند ساختمان پارلمان را تصرف کنند به شلیک گاز اشک آور متوسل شد.

معترضان در حالی برای چهارمین شب متوالی در بلگراد تظاهرات کردند که برگزاری تجمع در راستای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس جدید کرونا ممنوع اعلام شده است.

شرکت کنندگان در تظاهرات جمعه شب به سوی ماموران پلیس سنگ و بطری پرتاب کردند. در مقابل بنا به گزارش ها پلیس صربستان چند نفر را بازداشت کرده است. تعدادی از خبرنگاران هم مورد حمله گروهی از تظاهرکنندگان قرار گرفتند و مجروح شدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
تظاهرات در برابر پارلمان صربستان در بلگرادAP Photo

برخی از رهبران مخالف دولت صربستان خشونت های جمعه شب را به گروه های راست افراطی و ملی گرای نزدیک به دولت نسبت داده اند. به گفته آنها دولت صربستان با به خشونت کشاندن تظاهرات صلح آمیز مخالفان تلاش می کند تا اعتبار آنها را زیر سوال ببرد.

مخالفان الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان به محدودیت های مورد نظر او برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا معترض هستند. با این حال تحلیلگران بر این باور هستند که ریشه این اعتراضات مواضع افراطی و سیاست های اقتدارگرایانه الکساندر ووچیچ است.

تظاهرات در صربستان سه شنبه شب همزمان با اعلام تصمیم رئیس جمهوری برای قرنطینه سه روزه بلگراد آغاز شد. شمار افرادی که نتیجه تست کرونای آنها در صربستان مثبت اعلام شده طی روزهای گذشته افزایش یافته است. بنا به آمار رسمی تاکنون ۳۷۰ نفر در این کشور بر اثر ابتلا به بیماری همه گیر «کووید ۱۹» جان خود را از دست داده اند.

مخالفان دولت صربستان بر این باور هستند که مقامات این کشور به عمد آمار مبتلایان و قربانیان کرونا را کمتر از رقم واقعی اعلام می کنند. صربستان در ماه مارس یکی از سختگیرانه ترین قرنطینه های سراسری را در میان کشورهای اروپایی به اجرا گذاشت. الکساندر ووچیچ پس از پایان قرنطینه اولیه از «پیروزی در مقابل ویروس» سخن گفته بود.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا