صربستان؛ اعتراضات به قرنطینه تبدیل به تظاهرات ضد دولتی شد

صربستان؛ اعتراضات به قرنطینه تبدیل به تظاهرات ضد دولتی شد
Copyright Darko Vojinovic/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان دولت در اعتراض به قانون برقراری مجدد قرنطینه در بلگراد، پایتخت صربستان برای روز سوم در مقابل پارلمان این کشور دست به تجمع زدند.

آگهی

تظارهات مخالفان دولت در بلگراد، پایتخت صربستان به روز سوم کشید.

تظاهرات علیه برقراری مجدد قرنطینه در بلگراد به علت شیوع کروناست.

معترضان می گویند الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری کشور، برای ماندن در قدرت در ماه ژوئن قرنطینه را لغو و انتخابات پارلمانی برگزارکرد و حالا برای کنترل اوضاع دوباره می خواهد قرنطینه برقرارکند.

تظاهرات روز پنج شنبه در مقابل پارلمان صربستان آرام تر از روزهای قبل برگزارشد. در دو شب گذشته، سه شنبه و چهارشنبه درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس ابعاد گسترده‌ای داشت و ده‌ها تن بازادشت و بسیاری در جریان سرکوب پلیس در خیابان‌های بلگراد زخمی شدند.

ادامه اعتراضات علیه الکساندر ووچیچ در حالیست که رئیس جمهوری پنج شنبه برای دیدار با امانوئل ماکرون به پاریس سفرکرد. وی در دیدار با رئیس جمهوری فرانسه معترضان را «هولیگان‌های مجرمی» خواند که عامل گسترش «خشونت و هرج و مرج» در بلگراد هستند.

وی معترضان را عده‌ای شرور خواند که با پرتاب سنگ نیروهای پلیس را زخمی کرده اند.

معدود ویدئوهایی که تظاهرات این هفته را ثبت کرده اند نشانگر خشونت بی‌سابقه پلیس علیه معترضان است. مخالفان خواستار استعفای الکساندر ووچیچ هستند. آنها اتحادیه اروپا را هم محکوم می کنند که از این رهبر سیاسی حمایت می کند. در ساعات گذشته، اعتراضات به شهرهای دیگر صربستان از جمله نوویساد و نیش و کراژواک نیز کشیده شد.

تاکنون آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، بیش از۱۷ هزار نفر ثبت شده است و طبق آمار دولتی تنها ۳۴۰ نفر در این کشور در اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان باخته اند. مخالفان دولت می گویند دولت آمار واقعی قربانیان را ارائه نمی کند چرا که نمی خواهد نسبت به عملکرد «فاجعه بار» خود درباره شیوع ویروس کرونا پاسخگو باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام پیروزی حزب حاکم در انتخابات پارلمانی صربستان

روسیه: توافق کوزوو و صربستان در واشنگتن باید به تایید مسکو برسد

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد