خصوصی‌سازی دانشگاه بوداپست؛ اصلاحات اوربان به اعتراض‌های دانشجویی دامن زد

Access to the comments نظرها
نگارش از نیما قدکپور
hungary
hungary   -  Copyright  AP Photo

دانشجویان در مجارستان ورودی اصلی دانشگاه بوداپست را در اعتراض به اصلاحات دولتی که به ادعای دانشجویان «استقلال دانشگاه» را تضعیف می‌کند، از روز جمعه مسدود کردند. همزمان روسای دانشگاه هنرهای دراماتیک و فیلم (SZFE) بوداپست به دلیل تغییرات مدیریتی اخیر توسط دولت ویکتور اوربان استعفا دادند.

دولت اوربان اوائل سال جاری میلادی، مالکیت دانشگاه ۱۵۵ ساله مجارستان را به یک بنیاد خصوصی واگذار کرد. مالکیت این بنیاد خصوصی که برخی معتقدند نزدیک به خانواده ویکتور اوربان است باعث شد تا از همان ابتدا برخی از روسا و استادان قدیمی از کار خود استعفا بدهند.

یکی از برجسته‌ترین استادانی که از سمت خود استعفا داد، ایلدیکو انیدی، فیلمساز مشهور و برنده جشنواره بین‌المللی فیلم برلین در سال ۲۰۱۷ با فیلم «در جسم و روح» است.

از روز جمعه دانشجویان دانشگاه هنرهای دراماتیک بوداپست با نصب بنرهایی که روی آن خطاب به دولت نوشته شده بود: «اصلاحاتتان را قبول نداریم و به آن گوش نمی دهیم» اعتراض‌های خود را شدت بخشیدند.

تحول مشابهی در دانشگاه کورنیووس در ماه ژوئیه اتفاق افتاده بود، که اکنون نیز بنیادی خصوصی آن را مدیریت می‌کند. در تابستان سال جاری میلادی مالکیت شش دانشگاه دیگر نیز به این ترتیب به بخش خصوصی واگذارشد.

به گفته رسانه‌های بوداپست اصلاحات مورد نظر تغییرات مالکیتی که به دستور دولت اروبان انجام می‌شود در کمتر از چند هفته و یا چند روز رخ می‌دهد تا فرصت زیادی برای اعتراضات نماند.

تهدید آزادی بیان در مجارستان

اخیراً اعتراض‌های مشابهی در مورد آزادی مطبوعات در مجارستان صورت گرفته است.

سردبیران و تعداد زیادی از روزنامه‌نگاران در یکی از مشهورترین وبسایت‌های خبری مستقل مجارستان Index.hu در اواخر ماه ژوئیه به دلیل برکناری مدیرمسئول خود استعفا دادند.

هشتاد روزنامه‌‌نگار مستعفی در بیانیه‌ای اخراج مدیرمسئول خود را «تلاش آشکار دولت برای مرگ آزادی بیان» دانستند.

منتقدان دولت ویکتور اوربان می‌گویند رسانه‌های مستقل در دو سال اخیر با تغییرمالکیت و خرید از سوی نزدیکان دولت تبدیل به سخنگوی دولت شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید