Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برکناری سردبیر یک رسانه مستقل در مجارستان هزاران نفر را به خیابان کشاند

هزاران شهروند مجارستانی در اعتراض به نقض آزادی رسانه تظاهرات کردند
هزاران شهروند مجارستانی در اعتراض به نقض آزادی رسانه تظاهرات کردند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حرکت اعتراضی در حالی انجام شد که سه سردبیر دیگر به همراه ۹۰ خبرنگار رسانه آنلاین «ایندکس اچ.یو» در اعتراض به برکناری همکارشان و نگران از به چالش کشیده شدن استقلال خبری در قبال رویکرد دولت ویکتور اربان از سمت خود استعفا کرده اند.

آگهی

هزاران نفر از ساکنان پایتخت مجارستان روز جمعه در اعتراض به برکناری سردبیر یک رسانه‌ مستقل آنلاین در این کشور دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان خشمگین نسبت به رویکرد دولت در قبال آزادی رسانه‌ها و مطبوعات در پی برکناری سردبیر ارشد پایگاه خبری مستقل «ایندکس اچ.یو» در پایتخت به خیابان‌ها آمدند و به سوی دفتر نخست وزیری راهپیمایی کردند.

این حرکت اعتراضی در حالی انجام شد که سه سردبیر دیگر به همراه ۹۰ خبرنگار رسانه یاد شده در اعتراض به برکناری همکارشان و نگران از به چالش کشیده شدن استقلال خبری در قبال رویکرد دولت ویکتور اربان از سمت خود استعفا کرده بودند.

تظاهرات روز جمعه و استعفای جمعی کارکنان پایگاه خبری پر بازدید و معتبر «ایندکس اچ.یو» از جمله معدود حرکت‌های انتقادی نسبت به دولتِ کشوری است که طی سالهای اخیر چند صدایی در آن به شدت با سیر قهقرایی همراه بوده است.

کارکنان رسانه‌ی آنلاین خبری «ایندکس اچ.یو» پس از آنکه سردبیر ارشدشان روز چهارشنبه از کار برکنار شد اعلام کردند که در اعتراض به آنچه آنها «اقدام آشکار برای اعمال فشار به رسانه‌های مستقل» می‌دانند دیگر به محل کار خود باز نمی‌گردند.

اخراج سابولچ دال، سردبیر رسانه‌ آنلاین خبری در مجارستان نگرانی‌‌ها را نسبت به تلاش دولت ملی‌گرای اربان برای تشدید اقدام‌ها برای خاموش کردن صدای منتقدان افزایش داده است.

این در حالیست که وزیر خارجه مجارستان روز شنبه در جریان یک کنفرانس خبری ضمن اشاره به موضوع استعفای خبرنگاران پایگاه خبری «ایندکس اچ.یو» تاکید کرد که دولت با «اتهام‌های جعلی و نادرست» در خصوص تهدید آزادی رسانه‌ها روبرو است.

«ایندکس اچ.یو» که با فاصله زیاد نسبت به دیگر رسانه‌های مجارستان به عنوان یک سازمان رسانه‌ای منتقد دولت شناخته می‌شود حدود یک ماه پیش بارومتر طراحی شده در این وب‌سایت خبری تحت عنوان «شاخص استقلال» را در وضعیت «خطر» قرار داده بود تا بدین وسیله نسبت به اقدامات خارجی برای تاثیرگذاری بر محتوی هشدار دهد.

رئیس بنیادی انتشاراتی که مالکیت وب‌سایت «ایندکس اچ.یو» را در دست دارد روز چهارشنبه اعلام کرد که سابولچ دال، سردبیر ارشد این رسانه نتوانسته تنش‌های داخلی در اتاق خبر را مدیریت کند و این مسئله ضمن ایجاد اخلال در خروجی وبسایت و کاهش درآمد سفارش‌ دهندگان آگهی را نیز سرخورده کرده است.

وی همچنین مدعی شد که سردبیر اسناد داخلی را به بیرون درز داده و استقلال سیاسی این رسانه به هیچ وجه درمعرض تهدید قرار ندارد.

این در حالیست که سردبیر اخراجی معتقد است که به دلیل هشدار مرتبط با بارومتر استقلال و نوشتن مطلبی در وب‌سایت در خصوص تلاش برای از بین بردن نفوذ خارجی از سمت خود کنار گذاشته شده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان قانون اساسی را در مقابله با دگرباشی جنسی اصلاح کرد

نخست وزیر مجارستان به «امپریالیسم اخلاقی» دموکرات‌های آمریکا تاخت

دیدار ویکتور و دونالد در فلوریدا؛ اوربان: ترامپ مساله جنگ روسیه و اوکراین را حل می‌کند