Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتحادیه اروپا: لهستان و مجارستان در شاخص‌های دموکراسی عقب‌گرد داشته‌اند

اعتراض به کنترل بیشتر دولت مجارستان در حوزه تئاتر
اعتراض به کنترل بیشتر دولت مجارستان در حوزه تئاتر Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسر حقوقی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه لهستان و مجارستان را متهم کرد در شاخص‌های دموکراسی عقبگرد داشته‌اند و از آن‌ها خواسته شده است قانون را رعایت کنند.

آگهی

کمیسر بخش قضایی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه لهستان و مجارستان را متهم کرد در شاخص‌های دموکراسی عقبگرد داشته‌اند و از آن‌ها خواسته شده است قانون را رعایت کنند.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در این ماه در موضوع کنترل بیشتر دولت روی تئاترها مورد انتقاد زیاد قرار گرفت. در لهستان، حزب حاکم به‌دنبال اصلاحات قضایی است که طبق گفته دادگاه عالی این کشور منجر به تضعیف استقلال دادگاه‌ها می‌شود.

دیدیه ریندرز کمیسر بلژیکی دادگستری و بخش قضایی اتحادیه اروپا گفت: «متاسفانه ما در هفته‌ها و ماه‌های گذشته شاهد تحولات منفی بوده‌ایم.»

هر دو کشور متهم به زیر پا گذاشتن آزادی‌های دموکراتیک از جمله در حوزه رسانه‌ها و دانشگاه‌ها هستند و از سوی دیگر لهستان و مجارستان تحت فشار اتحادیه اروپا و مدافعان حقوق بین‌الملل قرار دارند و از سوی دیگر این دو کشور پرونده‌های حقوقی باز در دادگاه‌ عالی اتحادیه اروپا و دیوان دادگستری اروپا دارند.

این رویه ما را به جایی نمی‌برد. این موضوع بر پایه اتهام‌های دروغین است و باعث عدم اعتماد بین کشورهای عضو می‌شود.
جودیت وراگا
وزیر دادگستری مجارستان

وزرای فنلاند، هلند، اتریش، آلمان و فرانسه به نمایندگی از سایر وزاری اتحادیه اروپا به‌طور واضح بر لزوم تقویت حاکمیت قانون در اتحادیه اروپا تاکید کردند. این کشورها امروز در نشستی نگرانی‌های خود در برخی سیاست‌های بوداپست و ورشو را مطرح کردند.

جودیت وراگا، وزیر دادگستری مجارستان هنگام ورود به این نشست گفت: «این رویه ما را به جایی نمی‌برد. این موضوع بر پایه اتهام‌های دروغین است و باعث عدم اعتماد بین کشورهای عضو می‌شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاخص آزادی در سطح جهان؛ ایران و افغانستان در سال ۲۰۲۴ چه جایگاهی دارند؟

احتمال اخراج لهستان از اتحادیه اروپا؛ دیوان عالی به دولت هشدار داد

نخست وزیر مجارستان به کارکنان دولت لباس فرم می‌پوشاند