شاخص آزادی در سطح جهان؛ ایران و افغانستان در سال ۲۰۲۴ چه جایگاهی دارند؟

تظاهرات در اعتراض به جان باختن مهسا امینی در شیلی
تظاهرات در اعتراض به جان باختن مهسا امینی در شیلی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان «خانه آزادی» در آمریکا که برای ارتقای دموکراسی، آزادی سیاسی و حقوق بشر فعالیت می‌کند از عقبگرد این ارزش‌ها در سطح جهان طی یک سال گذشته خبر داد.

آگهی

این سازمان روز پنجشنبه گزارش سالانه خود از وضعیت آزادی سیاسی در سطح جهان را منتشر کرد. به گفته «خانه آزادی» شماری از رای‌گیری‌های سال ۲۰۲۳ در سطح جهان با تقلب و خشونت همراه شد و حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی در ۵۲ کشور کاهش یافت.

در مقابل تنها ۲۱ کشور جهان از نظر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارند. این هجدهمین سال پیاپی است که وضعیت آزادی سیاسی در سطح جهان با عقبگرد روبرو می‌شود. 

«خانه آزادی» در گزارش خود جایگاه اکوادور را از کشوری «آزاد» در سال گذشته به «نیمه آزاد» تقلیل داده است. این در حالی است که تایلند که سال گذشته کشوری «غیر آزاد» در نظر گرفته شده بود به دلیل برگزاری انتخابات رقابتی به «نیمه آزاد» ارتقاء یافته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افغانستان و ایران در قعر فهرست

در رده‌بندی «خانه آزادی» منطقه ناگورنو قره‌باغ یا قره‌باغ کوهستانی به عنوان غیر آزادترین نقطه جهان معرفی شده است. افغانستان نیز به عنوان پانزدهمین کشور یا ناحیه غیر آزاد در سطح جهان معرفی شده است. 

کشورها براساس امتیازی که از نظر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی دریافت کرده‌اند رتبه‌بندی شده‌اند. افغانستان در این فهرست تنها شش امتیاز دریافت کرده است. ایران نیز تنها ۱۱ امتیاز از نظر حقوق سیاسی و آزادی‌های مدنی کسب کرده است. 

فنلاند با کسب ۱۰۰ امتیاز به عنوان آزادترین کشور جهان معرفی شده است. پس از این کشور اروپایی نیوزیلند و سوئد با ۹۹ امتیاز در جایگاه دوم قرار دارند. 

بخش اصلی بودجه «خانه آزادی» از سوی وزارت خارجه آمریکا تامین می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

نتایج نظرسنجی؛ نسل زد در دنیا، حکومت‌ نظامی و اقتدارگرا را به دموکراسی ترجیح می‌دهد

اتحادیه اروپا: لهستان و مجارستان در شاخص‌های دموکراسی عقب‌گرد داشته‌اند