کمیته بین‌المللی المپیک قوانین جنجال برانگیز علیه ورزشکاران تراجنسیتی را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
لورل هوبارد وزنه بردار تراجنسیتی اهل نیوزیلند
لورل هوبارد وزنه بردار تراجنسیتی اهل نیوزیلند   -   کپی رایت  Mark Schiefelbein/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.

کمیته بین‌المللی المپیک در اقدامی تاریخی، قوانین جدیدی را برای ورزشکاران تراجنسیتی اعلام کرد و اعمال قوانین بحث برانگیز و جنجالی که ورزشکاران را ملزم به انجام اقدامات یا درمان‌های «غیرضروری پزشکی» می‌کرد، کنار گذاشت.

کمیته بین‌المللی المپیک در یک سند شش صفحه‌ای، ۱۰ ماده قانونی جدید «بر اساس احترام به منشور جهانی حقوق بشر» معرفی کرد. از این پس مسئولان برگزاری تمام مسابقات ورزشی باید از این قوانین پیروی کنند.

همچنین کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد که نیاز به تغییرات هورمونی برای ورزشکاران تراجنسیتی الزامی نیست.

کمیته بین‌المللی المپیک با انتشار گزارشی در این باره تاکید کرد که «همه، صرف نظر از هویت یا تنوع جنسیتی، باید بتوانند ورزش را در محیطی امن و عاری از آزار و اذیت که همزمان نیازها و هویت آنها را زیر سوال نمی برد و به آنها احترام می گذارد، انجام دهند. »

مهم ترین نهاد ورزشی جهان و مسئول برگزاری بازی‌های المپیک می‌گوید که چارچوب قانونی جدید پس از «مشاوره گسترده» با ورزشکاران و پزشکان و کارشناسان در زمینه های حقوق بشر ایجاد شده است.

تعیین چنین چارچوبی تنها سه ماه پس از المپیک توکیو وضع می شوند که در آن، ورزشکاران تراجنسیتی برای نخستین بار به رقابت پرداختند.

بسیاری از ورزشکاران تراجنسیتی از تصمیم جدید کمیته بین المللی المپیک استقبال کردند. از جمله کریس موزیر، اولین قهرمان دو میدانی آمریکا که با وجود تراجنسیتی بودن موفق شد از سال ۲۰۱۶ در رقابت های کشوری حضور پیدا کرده و مدال‌های ارزشمندی را نیز بدست آورد.