Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزنه‌بردار تراجنسیتی در توکیو؛ کمیته المپیک تحسینش کرد، برخی به او توهین کردند

وزرشکار تراجنسیتی نیوزیلندی در المپیک حاضر است
وزرشکار تراجنسیتی نیوزیلندی در المپیک حاضر است Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیته بین‌المللی المپیک «شجاعت و سرسختی»، لورل هوبارد، وزنه‌بردار نیوزیلندی را که برای رقابت دوشنبه آینده در بازی‌های المپیک توکیو به‌عنوان نخستین ورزشکار تراجنسیتی آماده می‌شود ستایش کرد.

آگهی

کمیته بین‌المللی المپیک «شجاعت و سرسختی»، لورل هوبارد، وزنه‌بردار نیوزیلندی را که برای رقابت دوشنبه آینده در بازی‌های المپیک توکیو به‌عنوان نخستین ورزشکار تراجنسیتی آماده می‌شود ستایش کرد. دکتر ریچارد باجت، مدیر بخش پزشکی و علوم کمیته بین المللی المپیک گفت که «همه قبول دارند که زنان ترنس زن هستند.»

حضور هوبارد در توکیو بحث‌برانگیز است به‌طوریکه طرفداران او، این موضوع را لحظه‌ای تاریخی برای حقوق افراد تراجنسیتی عنوان می‌کنند و منتقدان کمیته بین‌المللی المپیک معتقدند که وزنه‌بردار ۴۲ ساله نیوزیلندی که در ۳۵ سالگی تطبیق جنسیت داد هرگز پیش از آن در هیچ مسابقه بین‌المللی شرکت نکرده بود. آن‌ها این موضوع را یک مزیت ناعادلانه و جسمی توصیف می‌کنند.

لورل هوبارد با اندام جنسی مردانه به دنیا آمده است اما پس از ۳۵ سال به‌عنوان مرد تصمیم گرفت که با عمل جراحی جنسیت خود را تطبیق دهد و زن باشد. هابارد قرار است روز دوشنبه آینده در وزن +۸۷ کیلوگرم حضور داشته باشد.

ریچارد باجت، روز گذشته در یک سخنرانی پذیرفت که این موضوعی «بزرگ، دشوار و پیچیده» بود اما قاطعانه از حق رقابت هوبارد حمایت کرد.

وی گفت: «خلاصه بگویم کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۲۰۱۵ درباره این موضوع اتفاق نظر علمی داشت.» وی افزود: «هیچ قانون یا آیین‌نامه‌ای درباره حضور افراد تراجنسیتی در کمیته بین‌المللی المپیک وجود ندارد. این موضوع به نظر هر فدراسیون بین‌المللی بستگی دارد. بنابراین لورل هوبارد یک زن است و طبق قوانین فدراسیونش رقابت می‌کند و ما باید به شجاعت و سرسختی او در رقابت فعلی و حضور او در این بازی‌ها ادای احترام کنیم.»

ریچارد باجت درباره بلوغ مردانه این ورزشکار گفت: «بسیاری از جنبه‌های فیزیولوژی، آناتومی و جنبه ذهنی وجود دارد که به عملکرد فرد کمک می‌کند و بسیار دشوار است که بگویید بله او یک مزیت دارد چرا که بلوغ مردانه را پشت سرگذاشته است. در حالی که بسیاری موارد دیگر وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت.»

هوبارد به دلیل سطح تستوسترون خود واجد شرایط حضور در این مسابقات شده است و باید طبق قوانین این سطح  زیر ۱۰ نانومول در لیتر باشد. با این حال این دستورالعمل در چندین حوزه به چالش کشیده شده است. منتقدان می‌گویند که اکثر قریب به اتفاق زنان از جمله ورزشکاران حرفه‌ای دارای محدوده تستوسترون بین منفی ۰.۱۲ تا مثبت ۱.۷۸ نانومول در لیتر هستند یعنی بسیار کمتر از حد ۱۰ نانومول در لیتر برای زنان ترنس.

برخی مقالات علمی جدید نیز نشان داده است که هر کسی که مرحله بلوغ مردانه را پشت سر بگذارد حتی پس از مصرف دارو برای کاهش سطح تستوسترون خود از نظر قدرت از مزایای قابل توجهی برخوردار است.

اختلاف نظرهای زیادی در سراسر جهان ورزش و فراتر از آن در مورد موضوع واجد شرایط بودن وجود دارد. با این حال همه قبول دارند که زنان تراجنسیتی زن هستند.
ریچارد باجت
مدیر بخش پزشکی و علوم کمیته بین المللی المپیک

باجت اذعان داشت: «اختلاف نظرهای زیادی در سراسر جهان ورزش و فراتر از آن در مورد موضوع واجد شرایط بودن وجود دارد. با این حال همه قبول دارند که زنان تراجنسیتی زن هستند.» وی افزود: «یکی از دلایلی که هنوز چارچوب جدیدی منتشر نشده است تنها به دلیل دشواری رسیدن به اجماع نیست بلکه به این دلیل است که درست نبود که درست قبل از بازی‌های المپیک ارائه شود.»

وی تصریح کرد که یک چارچوب جدید برای کمک به ورزش‌های فردی ایجاد خواهد شود و کمیته بین‌المللی المپیک در اینباره در حال کار است اما هنوز منتشر نشده است. 

برخی از کاربران با توهین‌ هابارد را هدف قرار داده‌اند

از سوی دیگر این ورزشکار در روزهای اخیر هدف نظرات منفی در شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است موضوعی که مقامات المپیکی نیوزیلند قول دادند آن را پیگیری کنند.

اشلی ابوت، سخنگوی کمیته المپیک نیوزیلند گفت که واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی نسبت به حضور هابارد مثبت نبوده‌اند.

وی تاکید کرد که درگیر بحث‌های منفی نخواهند شد: «ما به‌عنوان یک سازمان به‌دنبال محافظت از ورزشکار خود یا هر ورزشکاری که هدف نظرات منفی در شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد هستیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیته بین‌المللی المپیک قوانین جنجال برانگیز علیه ورزشکاران تراجنسیتی را لغو کرد

انتقام‌گیری از ژاپن؛ تیم والیبال ایران قهرمان آسیا شد

سایونارا توکیو بُنژور پاریس؛ آیا کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ ناکام بود؟