مجله مطرح آمریکایی برای نخستین بار عکس مانکن تراجنسیتی را منتشر می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
والنتینا سامپایو، مانکن تراجنسیتی
والنتینا سامپایو، مانکن تراجنسیتی   -  Copyright  AP Photo

یکی از مطرح ترین مجلات ورزشی آمریکا برای اولین بار عکس هایی از یک مانکن تراجنسیتی را منتشر خواهد کرد.

مجله ورزشی «اسپورتس ایلاستریتد» (Sports Illustrated) در شماره سالانه خود از تصاویر مانکن‌ها با مایو عکس‌هایی از والنتینا سامپایو، مدل تراجنسیتی ۲۳ ساله منتشر می کند. این نسخه از مجله «اسپورتس ایلاستریتد» قرار است روز ۲۱ ژوئیه (۳۱ تیر) توزیع شود.

عکس والنتینا سامپایو پیش از این در سال ۲۰۱۷ بر روی جلد مجله «ووگ» (Vogue) منتشر شده بود. این مانکن برزیلی ضمن ابراز خرسندی از انتشار عکس‌هایش در شماره سالانه مجله «اسپورتس ایلاستریتد» گفت: «خیلی این [انتخاب] اهمیت دارد، نه فقط برای من بلکه برای کل جامعه دگرباشان جنسی!»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
والنتینا سامپایو، مانکن تراجنسیتیAP Photo

مجله «اسپورتس ایلاستریتد» از سال ۱۹۶۴ تاکنون هر سال شماره ویژه‌ای با عکس مانکن‌ها با مایو (Swimsuit Issue) منتشر می‌کند. این نسخه سالانه مجله «اسپورتس ایلاستریتد» شهرت زیادی دارد. در سال ۲۰۱۴ بیش از ۷۸۵ هزار نسخه از شماره سالانه این مجله به فروش رسید.

خانواده والنتینا سامپایو در شمال برزیل زندگی می کنند و به شغل ماهی گیری مشغول هستند. او گفته است که یک بار از ایفای یک نقش سینمایی یا تلویزیونی به دلیل تراجنسیتی بودن محروم شده است.

مجله «اسپورتس ایلاستریتد» در سال های اخیر تلاش کرده است تا از کلیشه‌های رایج در مورد بدن زنان که شامل نمایش مانکن های سفیدپوست و لاغراندام می شد فاصله بگیرد. این مجله در سال ۲۰۱۶ برای اولین بار عکسی از یک مانکن که با معیارهای رایج «چاق» محسوب می شد منتشر کرد.

این مجله که در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار عکسی از یک مانکن سیاهپوست منتشر کرد همچنین عکس هایی از سرنا ویلیامز، ستاره سیاهپوست تنیس آمریکا با بدن عضلانی اش منتشر کرده است.