Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش اسکاتلند و ایرلند به فرارسیدن موعد رسمی برکسیت

واکنش اسکاتلند و ایرلند به فرارسیدن موعد رسمی برکسیت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب استقلال‌طلب این کشور، در بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن موعد برکسیت این روز را روزی غمبار و توام با خشم برای اسکاتلندی‌ها خواند. لئو وردکار، نخست وزیر ایرلند، نیز نسبت به تاثیرات عدم دستیابی به یک توافق تجاری جدید هشدار داده است.

آگهی

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند و رهبر حزب استقلال‌طلب، در بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن موعد جدایی رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا این روز را روزی غمبار و توام با خشم برای بسیاری از اسکاتلندی‌ها خواند و همزمان بر حفظ همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا تاکید کرد.

خانم استورجن که اکثریت کشورش در رفراندوم برگزار شده بر سر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای مخالف داده بودند، برکسیت را «یکی از غم‌های واقعی و عمیق» نامید و گفت: «آنچه ما در جنبش استقلال‌طلبان نباید اجازه دهیم این است که این احساس خشم، هرچند قابل فهم، ما را به بن‌بست بکشاند و آرمان‌خواهی را در ما تضعیف کند.»

در رفراندوم سال ۲۰۱۶ بریتانیا بر سر برکسیت، ۶۲ درصد اسکاتلندی‌ها به ماندن در اتحادیه اروپا رای دادند. این در حالی بود که در نهایت و با تجمیع آرا در سراسر خاک بریتانیا طرفداران خروج از اتحادیه اروپا توانستند ۵۲ درصد آرا را به دست آورند.

در همین حال وزیر اول اسکاتلند گفته است تمام تلاشش را خواهد کرد تا یک رای‌گیری مجدد بر سر استقلال اسکاتلند از بریتانیا انجام دهد.

همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴ برگزار شد که حدود ۵۵ درصد مردم این کشور با آن مخالفت کردند.

هشدار ایرلند نسبت به احتمال عدم حصول توافق تجاری میان بریتانیا و اتحادیه اروپا

در تحولی دیگر لئو وردکار، نخست وزیر ایرلند، نیز روز جمعه ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) نسبت به تاثیرات مخرب عدم دستیابی به یک توافق تجاری جدید میان بریتانیا و اتحادیه اروپا پس از برکسیت هشدار داد.

آقای وردکار همزمان با روز خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: «شکست در دستیابی به یک توافق تجاری تهدیدی بزرگ و بنیادی برای اقتصاد ما در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. به همین خاطر است که ما به این توافق نیاز داریم.»

مقامات بریتانیا و اتحادیه اروپا پیشتر ابراز امیدواری کرده بودند که هرچه زودتر برای حصول یک توافق تجاری جدید وارد مذاکره شوند.

طبق زمان‌بندی، برکسیت روز جمعه ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) رأس ساعت ۲۳ به وقت اروپای مرکزی و ۲۴ به وقت بریتانیا رسما اجرایی خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمانی ایرلند؛ ویژگی‌های احزاب اصلی رقیب و رهبران آنها

وداع پرچم بریتانیا با نهادهای اتحادیه اروپا

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند