Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نخست‌وزیر جمهوری ایرلند: برکسیت به‌نوعی خودزنی است

نخست‌وزیر جمهوری ایرلند: برکسیت به‌نوعی خودزنی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالیکه حدود دو ماه به اجرای برکسیت باقی مانده، دولت محافظه کار بریتانیا با موانع زیادی برای نهایی کردن خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا روبروست. برقراری مرز «سخت» بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند تبدیل به چالش‌ عمده برکسیت شده است. یورونیوز در اینباره با نخست‌وزیر جمهوری ایرلند گفتگو کرده است.

**شمارش معکوس برای اجرای برکسیت آغاز شده است، اما دولت محافظه کار ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا همچنان با موانع زیادی برای نهایی شدن توافق برکسیت و کسب رای پارلمان این کشور روبروست. یکی از بزرگترین چالش‌های پیش روی توافق برکسیت، مرز بین دو جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این مرز به عنوان مرز خارجی اتحادیه اروپا تلقی خواهد شد.  یورونیوز در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در این باره با لئو وردکار، نخست وزیر جمهوری ایرلند گفتگو کرده است. **

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

جمهوری‌ایرلند در دهه ۲۰ میلادی قرن بیستم تشکیل شد. این کشور از سال۱۹۷۳ میلادی عضو اتحادیه اروپاست. اجرایی شدن برکسیت باعث می‌شود که پست‌های مرزی بین این کشور با ایرلند شمالی که بخشی از خاک بریتانیاست دوباره برقرار شود که یکی از پیامدهایش آسیب‌های  اقتصادی برای هر دو کشور است. 

طبق توافقی که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ بین دولت محافظه‌کار بریتانیا و اتحادیه اروپا تصویب شد، طرفین متعهد شدند که از هرگونه اقدامی برای کشیدن مرز سخت بین دو ایرلند جلوگیری کنند. این قضیه به «بک‌استاپ»‌ معروف شد. 

بیشتر بخوانید:

آیا روابط تجاری می‌تواند راه‌حلی برای مشکل مرز ایرلند در برکسیت باشد؟

یورونیوز: داووس، مجمع جهانی اقتصاد هفته شلوغی را پشت سرگذاشت. برکسیت بحث غالب بود. یمن اینجا در داوس با لئو وردکار، نخست وزیر جمهوری ایرلند هستم. ممنون که در برنامه ما شرکت می‌کنید. هفته گذشته در داوس شاهد اظهار نظرهای جالبی از سوی سیاستمداران بودیم. وزیر خارجه لهستان روز دوشنبه پیشنهاد کرد که تا پنج سال مرزی بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند کشیده نشود. این پیشنهاد به معنای نجات توافق برکسیت ست. زیرا تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نگران شهروندانشان در بریتانیا هستند. نظرتان چیست؟

لئو وردکار:‌ «یکی از دلایلی که ما طی ۲۰ سال گذشته در ایرلند صلح داشتیم این است که با عضویت در اتحادیه اروپا بسیاری از تفاوت‌های بین دو ایرلند را از بین‌برده‌بود. نگرانی ما این است که با خروج بریتانیای کبیر از اتحادیه اروپا، این اختلافات بار دیگر ظاهر شده و باعث تضعیف صلح شود. بخشی از کاری که من اینجا در داووس و طی سفرهای بین‌المللی‌ام انجام می‌دهم این است که تصویر گسترده‌تری از تاثیرات برکسیت روی ایرلند، برای مردم ترسیم کنم. بک‌استاپ مرز نامرئی به این معناست که فارغ از پیامدهای برکسیت، یک تضمین قانونی، قابل‌اجرا و کارآمد وجود دارد که مرز سختی بین ایرلند در جزیره کشیده نخواهد شد. محدود کردن مدت زمان نبودن مرز بین دو ایرلند دقیقا همین جا ظاهر می‌شود: یعنی تا سه، پنج یا ۱۰ سال آینده مرز سخت در جزیره ایرلند نخواهیم داشت، اما ممکن است بعدها این مرز کشیده شود. اغلب می‌شنوم که طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مخالف مرز سخت بین دو ایرلند هستند اما «بک‌استاپ» یا یک جور حفاظ پشتی را هم نمی‌خواهند، اما در عوض چه پیشنهادی دارند؟ تنها چیزی که از پیشنهادات آنها برمی‌آید این است که طی دو سال بعد به هر ترتیب که شده مشکل را حل می‌کنند یا قول ساز و کاری را می‌دهند که اکنون وجود ندارد.» 

یورونیوز:‌ اما بریتانیایی‌ها و دولت این کشور وعده داده‌اند این قضیه را از طریق روابط تجاری این قضیه را حل و فصل کنند. شاید این فقط یک نقطه آغاز باشد.

لئو وردکار:‌ «به نظرم این افراد صادق هستند اما همانطور که از روز اول برکسیت شاهد بودیم، مطمئن نیستم تمام جزئیات را در نظر گرفته باشند. به نظر من، تنها راهی که می‌توانید از کشیدن مرز سخت بین دو ایرلند اجتناب کنید این است که مقررات گمرکی و داد و ستد، اگر نه یکسان، دست کم بسیار نزدیک به‌هم داشته باشید. اما چنین چیزی در تضاد مستقیم با این دیدگاه است که بریتانیا می‌تواند در زمینهٔ همه این مسائل به تنهایی و به میل خود عمل کند.»

یورونیوز: درنتیجه می‌گویید که با وجود پیمان صلح ایرلند شمالی موسوم به توافق‌نامه جمعه قبل از عید پاک، اساسا بین برکسیت و اهداف آن سازگاری وجود ندارد و کسانی که در بریتانیا هستند ۶۰ روز مانده به اجرای برکسیت همچنان هم خدا را می‌خواهند هم خرما را؟

لئو وردکار: «خب بدیهی است که نقطه نظرها در داخل بریتانیا متفاوت است. به نظر می‌رسد درباره خروج از اتحادیه اروپا یا ماندن در آن دودستگی وجود دارد. البته تصمیم‌گیری در این زمینه به دولت بریتانیا مربوط است و من هیچوقت نخواستم دخالت کنم. کسانی هم که طرفدار خروج از اتحادیه اروپا هستند، با یکدیگر اختلاف نظر دارند. این مشکل از دو سال پیش وجود دارد. مذاکرات در داخل دولت و در مجلس در حال انجام است. داخل احزاب هم اختلاف نظر وجود دارد. اما همانطور که می‌دانید این مشکلی نیست که اتحادیه اروپا یا ایرلند بخواهد آن را برای بریتانیا حل کنند. تنها کاری که از عهده ما برمی‌آید این است که از پیمان صلح و منافع خودمان و شهروندان دو ایرلند، و همچنین از اقتصاد، کشاورزان و صادرکنندگان‌مان حمایت کنیم. و این کار را انجام خواهیم داد. اما فراموش نکنیم برکسیت مشکلی است که بریتانیا به‌وجود آورده و به نظرم نوعی خودزنی است. انتخاب خودشان بود اما برای مخالفان خروج از اتحادیه اروپا مشکل ایجاد کرده است: از جمله اکثریت شهروندان ایرلند شمالی و همین‌طور کسانی که برکسیت بر زندگی آنها تأثیر می‌گذارد اما در رأی‌گیری شرکت داده نشدند، مثل مردم ایرلند جنوبی.»

برکسیت بدون توافق؛ مرز «سخت» بین دو ایرلند و اتحادیه گمرکی

یورونیوز :‌ اما شما قبلا گفته‌اید که مجلس یا دستکم دولت بریتانیا قدرت این را دارد که گزینه خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق را حذف کند. از ترزا می خواسته شده چنین کند اما او چنین نکرده است، آیا این رفتار او غیرمسئولانه نیست؟

لئو وردکار:‌ «متوجه‌ام. دستکم فکر کنم میدانم ترزا می در این زمینه چه کاری انجام می‌دهد. اگر گزینه خروج بدون توافق را از روی میز بردارد مجلس دیگر تحت فشار نخواهد بود که معلوم کند چه می‌خواهد و اکثریتی مؤثر در مجلس شکل نخواهد گرفت. اما از طرف دیگر اگر به پایان ماه مارس نزدیک شویم قطعا به نفع همه شهروندان ما در بریتانیا، ایرلند و در اروپا است که برکسیت سخت بدون توافق اتفاق نیفتد. می توان با تمدید مهلت ماده ۵۰ از این کار اجتناب کرد.»

یورونیوز: اگر مسئله مرز بین دو ایرلند بزرگترین مشکل برکسیت است و ممکن است منجر به سناریوی خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق شود، جمهوری ایرلند به دلیل عضویت در بازار واحد اتحادیه اروپا مجبور خواهد شد خودش مرز بکشد. اتحادیه گمرکی باید از این مناطق محافظت کند. در این صورت راه حل شما چیست؟

لئو وردکار:‌ «به نظر من مهم است بدانیم که هرگونه توافق خروج که طبق آن تضمین قانونی برای عدم وجود مرز «سخت» بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند وجود نداشته باشد، اسمش توافق است. چیزی است که برای من پذیرفتنی نیست و چیزی نیست که بتوانم برای تصویب به پارلمان پیشنهاد یا در سطح کمیسیون اروپا قبول کنم. اگر در نهایت سناریوی برکسیت بدون توافق به اجرا در بیاید، برای همه ما معضلی بزرگ خواهد شد. بریتانیا همچنان متعهد به پایبندی به قوانین تجارت جهانی خواهد بود. اگر از قوانین سازمان تجارت جهانی تبعیت نکنند، در موقعیتی نخواهند بود که بتوانند با کشورهای دیگر قرارداد تجاری منعقد کنند و هم بریتانیا و هم ایرلند بر اساس پیمان صلح موسوم به «جمعه نیک» تعهداتی خواهند داشت که از بسیاری جهات از اهداف اقتصادی و تجاری مهم‌تر است. بنابراین فکر می‌کنم که باید ما و بریتانیا و اتحادیهٔ‌ اروپا بر سر میز مذاکره بنشینیم. چون هر گونه توافقی نمی‌تواند توافقی بین فقط دو طرف باشد. چنین توافقی با توان رقابت اتحادیهٔ‌ اروپا هم ارتباط خواهد داشت و ما باید به توافقی برسیم که از نظر مقررات گمرکی و تجاری به هماهنگی کامل منجر شود و آن‌چه هم اکنون داریم چیزی غیر این نیست. پس چرا به جای تصویب این قرارداد بخواهیم که پس از برکسیت بدون توافق دورانی پر آشوب را پشت سر بگذاریم که در نهایت دوباره به توافقی برسیم که بسیار شبیه به همین که هم‌اکنون داریم خواهد بود؟»

**بیشتر بخوانید: **

یورونیوز: با وجود این سخنگوی کمیسیون اروپا این هفته تأکید کرد که اگر چنین شود در مرز کنترل‌هایی برقرار خواهد شد و این چیزی است که ما از میشل بارنیه و دیگران هم شنیده‌ایم. پس آیا این چیزی خواهد بود که دولت ایرلند در برابرش صددرصد خواهد ایستاد- حتی اگر تحت فشار کشورهای دیگری مثل فرانسه قرار گیرد که می‌خواهند تضمین کنند بازار واحد تداوم خواهد یافت؟‌ آیا آماده‌اید درگیر مذاکرات بسیار سخت با ۲۶ کشور دیگر عضو اتحادیهٔ‌ اروپا شوید؟‌

لئو وردکار:‌ «فکر می‌کنم که کمیسیون گفته و همین هفته هم تکرار کرده است که همه طرف‌ها همکاری خواهند کرد و هر کاری ممکن باشد انجام خواهند داد که از مرز سخت، از بر پاشدن ساختارهای فیزیکی، ایست‌های بازرسی و گمرکی و چیزهای دیگر اجتناب شود. اما این را هم درک می‌کنیم که باید از بازار واحد دفاع کنیم. مثلاً اگر بریتانیا پس از برکسیت، با ایالات متحده قرارداد تجاری امضا کند و از آنجا مرغ کلردار و گوشت هورمون‌دار وارد بریتانیا و ایرلند شمالی شود البته باید از مصرف‌کنندگان و کشاورزان خودمان در برابر ورود این نوع کالاها به ایرلند محافظت کنیم. نمی‌‌خواهیم ایرلند به در عقب برای ورود این محصولات به بقیه اروپا تبدیل شود. این نمونهٔ‌ کوچکی بود از موارد متعددی است که می‌توان پیدا کرد . مثال دیگر این است که می‌دانید قوانین کار در بریتانیا نسبت به قوانین کار اروپا عقب‌افتاده‌تر و دستمزد‌ها هم پایین تر از بقیه اروپاست. اگر بریتانیا در این زمینه بیشتر عقب‌گرد کند و از نظر دستمزد عامل رقابت ناعادلانه‌ با کارگران ایرلند و فرانسه و آلمان شود، به این فکر می‌افتید که اصلاً اتحادیهٔ‌ اروپا به چه منظور شکل گرفت. مگر برای این نبود که میدان بازی برای همه یکسان باشد و عدالت و انسانیت همه جا برقرار شود؟ بنابراین باید با همهٔ‌ این مسائل مواجه شویم و راه حل پیدا کنیم. البته این راه‌حل‌ها طی یکی دو هفتهٔ‌ آینده پیدا نخواهد شد.» 

برقراری «مرز سخت»‌ بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند آتش تنش‌ها را شعله‌ور خواهد کرد؟

یورونیوز: در ایرلند شمالی ماجرای انفجار خودروی بمب‌گذاری‌شده را داشتیم. آیا فراسوی مشکلات مربوط به بازار واحد نگران نیستید که ناراضیتی‌ها دوباره تقویت شوند و در صورت برکسیت بدون توافق، شاهد خشونت باشیم؟

لئو وردکار: «نگران خشونت جمهوری‌خواهان ناراضی ایرلند شمالی هستم. چند روز پیش در شهر «دری» خودروی بمب‌گذاری‌شده منفجر شد. بخت با ما بود که کسی کشته نشد. نمی‌خواهم بگویم که این انفجار مستقیماً به برکسیت یا به یکصدمین سالگرد تاسیس مجلس ایرلند ارتباط داشت. اما موضوع برکسیت بخش مهمی از وضعیت کنونی ماست و یکی از دلایلی است که تقسیم قدرت دولت و قوهٔ مجریه اکنون در ایرلند شمالی غیرعملی شده است. این نکته موجب شده است بسیاری از شهروندان ایرلند شمالی و همین‌طور آنها که در نزدیکی مرز زندگی می‌کنند نگران آینده باشند. مشکلاتی که فکر می‌کردند مدت‌هاست در میان نیست، دوباره مطرح شده و در نتیجه وضعی به وجود آمده است که ناراضی‌ها می‌توانند از آن بهره‌ بگیرند. من فکر می‌کنم نباید به آنها اجازه دهیم که چنین کنند.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وقتی اروپایی‌ها با برکسیت شوخی می‌کنند

سخنگوی ترزا می: پارلمان فرصت دیگری برای رای به توافق برکسیت خواهد داشت

گرایش روز افزون به راست‌افراطی در اروپا؛ آیا جمهوری ایرلند یک استثنا باقی می‌ماند؟