تبعات انتخابات بریتانیا؛ حزب ملی اسکاتلند ساز جدایی کوک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تبعات انتخابات بریتانیا؛ حزب ملی اسکاتلند ساز جدایی کوک کرد
کپی رایت  عکس از رویترز

همزمان با کسب پیروزی درخشان حزب محافظه کار به رهبری بوریس جانسون، حزب ملی اسکاتلند نیز اکثر کرسی‌های این کشور در پارلمان بریتانیا را تصاحب کرد، رخدادی که نشان از تقویت موج ملی‌گرایی دارد.

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند که حزب متبوعش با کسب نزدیک به ۵۰ کرسی پارلمان بریتانیا پیروزی خیره کننده‌ای را در مقایسه با نتایج انتخابات سال ۲۰۱۷ رقم زده، در واکنش به پیروزی این حزب گفت که نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که باید به اسکاتلند حق انتخاب داد.

خانم استورجن سپس از نتایج کلی انتخابات که گویای پیروزی حزب محافظه‌کار است ابراز ناخرسندی کرد و این نتیجه را «تیره و تار» توصیف کرد.

وزیر اول اسکاتلند تصریح کرد: «رای رهندگان به حزب محافظه‌کار به آقای جانسون ماموریت دادند که بریتانیا را از اتحادیه اروپا خارج کند ولی رای دهندگان دولت بوریس جانسون را نمی‌خواهند، آنها خواستار حضور در اتحادیه اروپا هستند.»

در مقابل، جو سوینسون، رهبر حزب لیبرال دموکرات بریتانیا که حامی برگزاری رفراندوم دوم در مورد برکسیت بود، کرسی خود در مجلس عوام را به نامزد حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد. او با وحشتناک توصیف کردن نتیجه انتخابات، گفت:«عده‌ای از موج ملی‌گرایی استقبال می‌کنند ولی برای بسیاری دیگر این نتیجه ناراحت کننده است.»

همچنین ترزا می، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، ضمن استقبال از پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی هشدار داد که همه‌پرسی استقلال اسکاتلند باردیگر نباید برگزار شود.

همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از بریتانیا در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۴ برگزار شد که بیش از ۵۰ درصد مردم این کشور با آن مخالفت کردند. با این وجود حزب ملی اسکاتلند امیدوار است که با اجرای برکسیت توسط بورس جانسون، برآیند علاقه حداکثر مردم این کشور برای بقاء در اتحادیه اروپا با موج پیشین ملی‌گرایی، این بار به استقلال این کشور منجر شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید