اهدای جایزه ساخاروف به دختر مدرس چینی محبوس در زندان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
اهدای جایزه ساخاروف به دختر مدرس چینی محبوس در زندان
کپی رایت  AP

 جایزه حقوق بشری ساخاروف، روز چهارشنبه در پارلمان اروپا به دخترالهام توختی، برنده زندانی این جایزه در سال ۲۰۱۹ اهداشد.

الهام توختی محقق و استاد دانشگاه اویغور که برای حق اقلیت مسلمان چین مبارزه می کند از سال ۲۰۱۴ به اتهام تجزیه طلبی در زندان است.

داوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا، پس از اهدای جایزه به دختر وی گفت: « الهام توختی با کارهای خود توانست صدای ایغورها در جهان را به گوش همگان برساند. وی ۲۰ سال است که برای گفتگو ودرک متقابل میان مسلمانان و بقیه ساکنان چین مبارزه می کند.» ساسولی تاکید کرد که روز اهدای جایزه باید جشنی برای آزادی بیان و اندیشه باشد.

جوهر الهام، دختر این زندانی چینی پس از دریافت جایزه پدرش در استراسبورگ، مقر پارلمان اروپا، گفت: «افتخاری است که امروز به عنوان نماینده پدرم در پارلمان اروپا این جایزه را می پذیرم. می خواهم با شما صادق باشم. نمی دانم پدرم کجاست. سال ۲۰۱۷ آخرین باری بود که با وی دیدارکردیم.»

جوهر الهام در ادامه سخنانش گفت: «امروز، هیچ حدی از آزادی برای اویغورها در چین وجود ندارد ... نه در مدرسه، نه در مکان های عمومی و حتی نه در خانه هایشان. پدر من، مانند اکثر اویغورها، متهم شد و به او برچسب افراطی همراه با بیماری زدنند که باید درمان شود و ذهن خود را شست‌وشو دهد.»

پارلمان اروپا قرار است فردا ۱۹ دسامبر قطعنامه‌ ای را درباره رفتار دولت چین با اقلیت مسلمان اویغور صادر کند. 

جایزه ساخاروف از سال ۱۹۸۸ از سوی پارلمان اروپا به شخصیت‌ها و سازمان‌هایی اهدا می‌شود که برای دفاع از حقوق بشر و آزادی بیان تلاش می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید