کشیش چینی به جرم تجارت غیرقانونی و تحریک افکار عمومی به ۹ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشیش چینی به جرم تجارت غیرقانونی و تحریک افکار عمومی به ۹ سال زندان محکوم شد
Copyright  AP   -   Mark Schiefelbein

چین روز دوشنبه ۳۰ دسامبر وانگ یی، یک کشیش برجسته را که در خارج از مراکز پروتستان شناخته شده از سوی حزب کمونیست چین فعالیت می‌کرد، به ۹ سال زندان محکوم کرد.

دادگاهی در جنوب غربی شهر چنگدو اعلام کرد که وانگ یی همچنین به تجارت غیرقانونی محکوم، جریمه و دارایی‌های شخصی وی نیز توقیف شده است.

آقای وانگ سال گذشته همزمان با سرکوب گروه‌های مذهبی غیر مجاز در چین بازداشت شد.

دولت چین می‌خواهد که گروه‌های مذهبی مانند پروتستان‌ها تنها در کلیساهای قانونی و به رسمیت شناخته شده از سوی نهضت میهنی سه نفره که زیرنظر حزب کمونیست فعالیت می‌کند، عبادت کنند. یک گروه دیگر نیز بر فعالیت کلیسای کاتولیک نظارت دارد. چین و واتیکان هیچ ارتباط رسمی با یکدیگر ندارند.

سی وایجیانگ، وکیل استخدام شده از سوی مادر وانگ، گفت: «اتهام تجارت غیرقانونی به خاطر چاپ کتاب‌هایی درباره فرهنگ مسیحیت است.»

آقای سی در یک گفت‌وگوی تلفنی افزود: «این درواقع در ارتباط با آزادی نشر است و هیچ آسیبی به جامعه وارد نکرده است.»

وی درباره اتهام تحریک افکار عمومی گفت که شامل سخنرانی‌ها و موعظه‌های وی است که آن‌ هم هیچ آسیب اجتماعی را در پی نداشته است.

چین در سال‌های اخیر برنامه مذهب زدایی را با شدت در پیش گرفته است. از جمله اقدام‌هایی که دولت کمونیستی این کشور انجام می‌دهد حذف صلیب از کلیساهای رسمی و غیررسمی است. اقلیت مسلمان اویغور نیز در چین با محدودیت‌های زیادی روبرو هستند. فعالان سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند دست‌کم یک میلیون مسلمان اویغور در اردوگاه‌های منطقه سین کیانگ در بازداشت هستند. اویغورها از اقوام ترک‌تبار ساکن ایالت سین کیانگ در شمال غرب چین هستند. اکثر آنها از دین اسلام پیروی می‌کنند.