Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گشت ممنوعیت کریسمس در چین؛ پلیس برای جمع‌آوری «نمادهای غربی» دست به کار شد

گشت ممنوعیت کریسمس در چین؛ پلیس برای جمع‌آوری «نمادهای غربی» دست به کار شد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با رشد استقبال از برگزاری جشن‌های کریسمس در چین، پلیس این کشور با به راه انداختن گشت‌های خیابانی در برخی شهرها استفاده از نمادهای سال نو میلادی را ممنوع کرده است.

آگهی

جشن‌های سال نو میلادی در چین بدل به یک جشنواره خرید سراسری شده است. فارغ از مراکز خرید شهرهای پکن و شانگهای، در شهری کمتر شناخته شده‌ای همچون نانیانگ نیز نه تنها جشنواره خرید برپاست بلکه از چند روز مانده به شب کریسمس، مغازه‌های فروشنده وسایل تزئین درخت‌های کاج جشن نوئل به معنای واقعی خالی شده‌اند.

چنین رخدادی گویا زنگ‌های خطر را برای حزب کمونیست چین به صدا درآورده است. حزبی که با وجود حاکمیت بلامنازع خود بر تمامی امور کشور یک میلیارد و چهارصد میلیون نفری حالا با چالش غلبه الگوهای فرهنگی و مذهبی غربی مواجه شده است.

بر همین اساس، دولت چین محدودیت‌‌هایی را برای برگزاری جشن‌های امسال کریسمس در چهار شهر و یک استان اعمال کرده است. همچنین به مدارس چین دستور داده شده تا برگزاری مراسم جشن کریسمس را محدودتر و کم رنگ‌تر کنند.

بیشتر بخوانید:بابانوئل از کجا آمد و چگونه یک قدیس به پیرمردی قرمزپوش تبدیل شد؟

چنین رویکردی در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ نیز اعمال شده بود. با این حال برخی معتقدند که این محدودیت‌ها از طریق سیستم مرکزی حزب کمونیست اعمال نمی‌شود و تنها بر اساس علائق برخی مقام‌های محلی به ترویج ناسیونالیسم فرهنگی چینی صورت می‌گیرد.

به عنوان نمونه طی روزهای گذشته در استان هونان و شهر لانگ فانگ مقام‌های محلی به طور رسمی برگزاری جشن‌های خیابانی کریسمس را ممنوع و با به راه انداختن گشت‌های خیابانی با برگزاری مراسم جشن سال نو میلادی مقابله کرده‌اند.

همچنین پلیس در مرکز استان یونان استفاده از سمبل‌های کریسمس در دکوراسیون مغازه‌ها را ممنوع کرده است.

عکس از رویترز
استقبال از آئین‌های مسیحیت در کلیسایی در شانگهای چینعکس از رویترز

بیشتر بخوانید:تنوع جشن های کریسمس در اروپا و فراتر از اروپا

«گو ینگ جی»، استاد مطالعات چین در دانشگاه سیدنی معتقد است که رویکرد محافظه کارانه فرهنگی در چین قطعا توسط حزب و دولت مرکزی این کشور حمایت می‌شود.

به گفته او برای معالمان و مقامات فرهنگی تحت تابعیت حزب کمونیست، اصلا دشوار نیست که برای دانش آموزان و دانشجویان مدام تکرار کنند که برگزاری جشن‌های کریسمس نوعی فرهنگی انحرافی و تبلیغ فرهنگ غربی محسوب می‌شود.

با این وجود گلایه جوانان چینی از محدودسازی برگزاری مراسم کریسمس در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای دارد. در پیشروترین حرکت اعتراضی یک اتحادیه دانشجویی در شانگهای پیشنهاد کرده که اساسا کریسمس جایگزین سال نو چینی شود.

لیون کایمینگ، رئیس موسسه بررسی‌های معاصر که یک نهاد مدنی محسوب می‌شود، معتقد است که محدودیت‌های اعمال شده توسط حکومت در عمل تاثیری بر رشد هیجان مردم چین برای برگزاری مراسم کریسمس نداشته و این شور وشوق به ویژه در میان جوانان به طور فزاینده‌ای در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید:لباس‌های ورزشی؛ از تولید در اردوگاه کار چین تا مصرف در آمریکا

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشیش چینی به جرم تجارت غیرقانونی و تحریک افکار عمومی به ۹ سال زندان محکوم شد

سوال ترامپ از کودک هفت ساله بحث برانگیز شد

حال و هوای کریسمس در بیروت