توافق سران اتحادیه اروپا بر سر اجرای «پیمان سبز» تا سال ۲۰۵۰

توافق سران اتحادیه اروپا بر سر اجرای «پیمان سبز» تا سال ۲۰۵۰
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شارل میشل، رئیس شورای اروپا درباره این پیمان گفت:‌«ما می خواهیم که اروپا نخستین قاره‌ای باشد که تولید گازهای گلخانه‌ای آن در حد صفر باشد.»

آگهی

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا بجز لهستان روز جمعه در نخستین نشست خود که با حضور رهبران جدید نهادهایی اروپایی برگزار شد بر سر اجرای برنامه «پیمان سبز» توافق کردند.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا درباره این پیمان گفت:‌ «ما می خواهیم که اروپا نخستین قاره‌ای باشد که تولید گازهای گلخانه‌ای آن در حد صفر باشد.» رئیس شورای اروپا همچنین گفت که لهستان می گوید که «نمی تواند به اجرای این هدف متعهد باشد» و به همین دلیل شورای اروپا موضوع لهستان را بار دیگر در ژوئن ۲۰۲۰ به بحث می گذارد.

شارل میشل همچنین با اشاره به اهمیت موضوع تغییرات اقلیمی گفت که «ما باید برای سرمایه‌گذاری گسترده در پروژه‌های قوی و جدید در آینده اقدام کنیم.»

از سوی دیگر برخی از اعضای اتحادیه اروپا گفته اند که آنها از انرژی اتمی بعنوان بخشی از ترکیب انرژی‌های ملی‌شان استفاده می کنند.

آندری بابیش، نخست وزیر چک در آغاز این نشست گفت که او نمی تواند هدف‌گذاری اتحادیه برای برای اجرای این پیمان تا ۲۰۵۰ را بپذیرد مگر اینکه این پیمان استفاده از انرژی اتمی را بپذیرد.

نخست وزیر چک با اشاره به اینکه انرژی اتمی، انرژی پاک به شمار می رود گفت: «نمی فهمم چرا مردم با این انرژی مشکل دارند.»

رهبران اتحادیه اروپا در نخستین نشست خود پس از انتخاب رهبران نهادهای اروپایی بر بودجه اتحادیه و تغییرات اقلیمی متمرکز شدند.

این نشست در حالی برگزار شد که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در آن شرکت نداشت. گفته می شود عدم حضور وی به سبب برگزار انتخابات بریتانیا در روز پنجشنبه بوده است.

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه در این نشست از «دستور کار بسیار بلندپروازانه» کمیسیون و شورای اروپا قدردانی کرد و گفت که رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه درباره موضوع خیلی مهمی که همانا بلندپروازی اقلیمی است پیشرفت‌هایی داشتند.

ماکرون با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های این اجلاس دستابی به هدف «بدون کربن تا ۲۰۵۰» است، گفت: «ما تمام تلاش‌مان را برای متقاعد کردن همه شرکایمان برای این انتقال ضروری اکولوژیکی انجام خواهیم دادو این موضوع در قلب مذاکرات بعد از ظهر ما خواهد بود.»

ماکرون همچنین درباره بودجه اتحادیه گفت که این بودجه موضوعاتی مانند «آینده اروپا، تغییرات اقلیمی، دیجیتال، دفاع و مهاجرت» را در نظر گرفته است.

او همچنین گفت که اختلافاتی میان اعضا وجود دارد و امروز ما به توافق نخواهیم رسید اما روش و دستور کار را تعیین خواهیم کرد.

دیوید ساسولی، رئیس جدید پارلمان اروپا همچنین از شورای اروپا خواست که «مسئولیت‌شان را بدون تاخیر برای اجرای توافق امروز که هدفش دستیابی به قاره‌ای بدون تولید کربن تا سال ۲۰۵۰ است، آغاز کنند.»

پیش از آغاز این اجلاس که از روز پنجشنبه آغاز شده است، کشاورزانی از لیتوانی، لتونی، لهستان و چک در بروکسل تجمع کردند و از اتحادیه اروپا خواستند که در بودجه اتحادیه، بودجه بیشتری به کشاورزان اختصاص دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش فعالان محیط زیست برای مقابله با سیاست های ترامپ درباره تغییرات آب و هوایی

تعهد برای مبارزه با تغییرات جوی با توقف استفاده از سوختهای فسیلی

شدیدترین هشدار در مورد تغییرات اقلیمی و آسیب های ناشی از آن