شدیدترین هشدار در مورد تغییرات اقلیمی و آسیب های ناشی از آن

شدیدترین هشدار در مورد تغییرات اقلیمی و آسیب های ناشی از آن
نگارش از Euronews

مجمع بین المللی تغییرات اقلیمی که زیر نظر سازمان ملل متحد فعالیت می کند، روز دوشنبه ۳۱ مارس، گزارشی هشدار آمیز را منتشر کرد که در آن گفته می شود تاثیر تغییرات آب و هوایی هم اکنون در تمام قاره ها و اقیانوس ها قابل مشاهده است.

در این گزارش تاکید شده که به دلایل مختلف، جهان آمادگی کافی برای مقابله با این تغییرات به ویژه مسئله گرم شدن زمین را ندارد، اما هنوز فرصت هایی باقی مانده است.

این گزارش که عنوان “تغییرات اقلیمی در سال ۲۰۱۴، اثرات، سازگاری ها و آسیب پذیری ها” را بر خود دارد، حاصل همکاری ۳۰۹ شرکت کننده از ۷۰ کشور جهان در کنفرانسی در یوکوهومای ژاپن و متکی بر نظر ۱۷۲۹ کارشناس است.

در این گزارش آمده است که فعالیت های انسان بر روی کره زمین، بر گرم شدن هوا و ذوب شدن یخ ها تاثیری چشم گیر داشته و سیستم های طبیعی مهار و کنترل وضعیت اقلیمی را با مشکلات جدی روبرو کرده است. تاثیر این تغییرات در همه زمینه ها، از جمله بالا آمدن آب دریاها، زیر آب رفتن خشکی ها، تغییر ترکیب آب دریاها و اقیانوس ها، انتقال محیط زیست گیاهان و جانوران و در نتیجه کاهش کشاورزی و منابع غذایی و آب آشامینی، نگران کننده است.

گزارش مجمع بین المللی تغییرات اقلیمی، بخش های مختلف آسیب پذیری مانند: اکوسیستم های زمینی و اقیانوس ها، سواحل، مناطق شهری و روستایی، منابع آب شیرین، مواد غذایی، انرژی و صنعت، و تاثیر آن بر سلامت و معیشت و امنیت انسان را در مرکز توجه قرار داده است.

حوزه های پژوهش و استنتاج در این گزارش شامل: آفریقا، اروپا، آسیا، استرالیا، شمال امریکا، آمریکای مرکزی و جنوب امریکا، مناطق قطبی، جزایر و اقیانوس هاست.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

گرمایش و تغییرات آب و هوایی