Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تحریم ایران؛ آیا پول اتحادیه اروپا به سیل‌زدگان می رسد؟

 تحریم ایران؛ آیا پول اتحادیه اروپا به سیل‌زدگان می رسد؟
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگار یورونیوز در کنفرانس خبری روزانه اتحادیه اروپا از سخنگوی بخش کمک های بشردوستانه کمیسیون اروپا از چگونگی کمک های اتحادیه اروپا به ایران پرسید.

آگهی

تعداد قربانیان سیل در ایران به ۷۰ نفر رسیده است و خسارات مالی در شمال شرق، جنوب و جنوب غربی کشور ناشی از آن هزاران میلیارد تومان برآورد می شود. 

همزمان هواپیمای حاوی کمک‌های بشردوستانه آلمان برای قربانیان سیل در ایران به زمین نشست. وزارت امور خارجه فرانسه نیز روز جمعه ۵ آوریل اعلام کرد ۱۲ تن کمک بشردوستانه از جمله ۱۱۴ پمپ به مناطق سیل زده ایران می‌فرستد.

کمیسیون اروپا هم پنج شنبه اعلام کرد، کمک مالی ۱.۲ میلیون یورویی به سیل‌زدگان ایرانی اختصاص داده است.

سوال اصلی اما چگونگی انتقال این پول به دولت ایران از طریق کانال های مالی چون بانک هاست. دولت ایران می گوید بدلیل تحریم های آمریکا، نمی تواند از حمایت های مالی کشورهای دیگر استفاده کند. خبرنگار یورونیوز در صحن کمیسیون اروپا این سوال را با کارلوس مارتین لوییز، سخنگوی کمیسیون در بخش کمک های بشردوستانه درمیان گذاشت.

یورونیوز: دیروز کمیسیون اروپا تصمیم گرفت تا بیش از یک میلیون یورو برای کمک به سیل زدگان اختصاص بدهد. دولت ایران می گوید نمی تواند پول های اتحادیه اروپا را دریافت کند چرا که تحریم های آمریکا اجازه چنین انتقالی را نمی دهد. نهایتا پایان این کمک مالی چه خواهد شد؟

کارلوس مارتین لوییز، سخنگوی کمیسیون در بخش کمک های بشردوستانه : درباره این کمک های بشری اتحادیه اروپا به ایران باید بگوییم که مانند همیشه کمک های انساندوستانه اتحادیه اروپا از طریق کانال های مالی سازمان‌های امدادرسان و حقوق بشری بین المللی که در محل حاضر هستند به سیل زدگان تعلق خواهد گرفت. به این ترتیب ما از طریق کانال های مالی سازمان های بشردوستانه بین المللی و نه از طریق انتقال مالی با دولت ها کمک ها را اهدا می کنیم و در مورد ایران هم این نکته رعایت خواهدشد.

یورونیوز: درست، اما از طریق سازمان های مردم نهاد هم امکان ارسال پول به ایران وجود نخواهد داشت. چرا که انتقال پول به ایران بدلیل تحریم‌های آمریکا کاملا غیرممکن است. آیا بودجه ای که برای کمک درنظرگرفته شده به شکل دارویی و یا غذایی خواهد بود؟

کارلوس مارتین لوییز، سخنگوی کمیسیون در بخش کمک های بشردوستانه: خوب، در واقع ما این پول را به فدراسیون جهانی صلیب سرخ اهدا خواهیم کرد و آنها تحت تحریم های آمریکا قرارندارند و به این ترتیب می توانند از این پول استفاده کنند.

برای انتقال بی تردید از کانال ویژه مالی اتحادیه اروپا با ایران استفاده نخواهید کرد؟

کارلوس مارتین لوییز، سخنگوی کمیسیون در بخش کمک های بشردوستانه: خیر، بی‌تردید این اتفاق نمی‌افتد، به هیچ‌روی این مانند دیگر کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا، کمک سیاسی نیست. می خواهیم روی این نکته تاکید کنم که این کمک کاملا از جنس کمک های بشردوستانه است.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

خبرنگار • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل ایران؛ خامنه‌ای با شروطی برداشت از صندوق توسعه ملی را تایید کرد

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند