رای مخالف پارلمان اروپا به اصلاحیه قانون حق مولف

رای مخالف پارلمان اروپا به اصلاحیه قانون حق مولف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکثر نمایندگان پارلمان اروپا اصلاحیه قانون حق مولف را مخالف اصول و ارزشهای اساسی اتحادیه اروپا که روی آزادی عقیده و بیان بنا شده تشخیص دادند و با اجرایی شدن این اصلاحیه مخالفت کردند.

آگهی

اصلاحیه قانون مربوط به حق مولف در پارلمان اروپا رای نیاورد و به این ترتیب اجرایی شدن یکی از بحث برانگیزترین مصوبات اروپا، پیشاپیش متوقف شد.

 نمایندگان پارلمان اروپا که مخالف این قانون بودند بدلیل قدرت بیشتری که دراختیار مولفان و هنرمندان قرار داده و از قدرت شرکت های ناشر و چند ملیتی بزرگ چون گوگل و آمازون و فیس بوک می کاست، به این قانون رای مخالف دادند.

هم چنین این نمایندگان تاکید داشتند که اجرای این قانون به محدودیت آزادی بیان و عقیده در اینترنت منجر خواهد شد و کاملا خلاف خواست و اصول اروپایی هاست. از سوی دیگر می توان گفت که لابی شرکت های چند ملیتی در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا نیز موفق عمل کردند و اکثریت نمایندگان را در راستای خواست خود قانع کردند.

طرح این اصلاحیه بیشتر از یکسال طول کشید و نزدیک به دو سال درباره آن مناظره و گفتگو در پارلمان و دیگر سازمان های اروپایی برگزار شد اما سرانجام بدلیل عدم رای موافق پارلمان، کمیسیون اروپا نمی تواند آن را اجرا کند.

به این ترتیب بسیاری از ناشران و مولفان کوچکتری که با ثبت استعدادها قصد داشتند حقوق بیشتری به دست بیاورند همچنان در مذاکره با ناشران بزرگی چون گوگل با مشکل مواجه خواهند شد.

پل مک کارتنی، خواننده مشهور گروه بیتلز هفته گذشته با نامه ای که به نمایندگان پارلمان اروپا فرستاده بود از اجرایی شدن این اصلاحیه دفاع کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای مثبت پارلمان اروپا به لایحه قانون کپی‌ رایت؛ جدال بر سر چیست؟

توافق سه نهاد اروپایی بر سر اصلاح قوانین حق مولف در عصر دیجیتال

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند