رای مخالف پارلمان اروپا به اصلاحیه قانون حق مولف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رای مخالف پارلمان اروپا به اصلاحیه قانون حق مولف

اصلاحیه قانون مربوط به حق مولف در پارلمان اروپا رای نیاورد و به این ترتیب اجرایی شدن یکی از بحث برانگیزترین مصوبات اروپا، پیشاپیش متوقف شد.

 نمایندگان پارلمان اروپا که مخالف این قانون بودند بدلیل قدرت بیشتری که دراختیار مولفان و هنرمندان قرار داده و از قدرت شرکت های ناشر و چند ملیتی بزرگ چون گوگل و آمازون و فیس بوک می کاست، به این قانون رای مخالف دادند.

هم چنین این نمایندگان تاکید داشتند که اجرای این قانون به محدودیت آزادی بیان و عقیده در اینترنت منجر خواهد شد و کاملا خلاف خواست و اصول اروپایی هاست. از سوی دیگر می توان گفت که لابی شرکت های چند ملیتی در بروکسل، پایتخت اتحادیه اروپا نیز موفق عمل کردند و اکثریت نمایندگان را در راستای خواست خود قانع کردند.

طرح این اصلاحیه بیشتر از یکسال طول کشید و نزدیک به دو سال درباره آن مناظره و گفتگو در پارلمان و دیگر سازمان های اروپایی برگزار شد اما سرانجام بدلیل عدم رای موافق پارلمان، کمیسیون اروپا نمی تواند آن را اجرا کند.

به این ترتیب بسیاری از ناشران و مولفان کوچکتری که با ثبت استعدادها قصد داشتند حقوق بیشتری به دست بیاورند همچنان در مذاکره با ناشران بزرگی چون گوگل با مشکل مواجه خواهند شد.

پل مک کارتنی، خواننده مشهور گروه بیتلز هفته گذشته با نامه ای که به نمایندگان پارلمان اروپا فرستاده بود از اجرایی شدن این اصلاحیه دفاع کرده بود.