تلاش برخی از نمایندگان پارلمان اروپا برای تحریم جام جهانی روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تلاش برخی از نمایندگان پارلمان اروپا برای تحریم جام جهانی روسیه

شهرهای روسیه این روزها مرکز جهان شده اند چرا که میزبان مهم ترین رویداد ورزشی سال جام جهانی فوتبال هستند. پنج شنبه افتتاحیه بازی ها است که عربستان به دیدار روسیه خواهد رفت.

همزمان اقلیتی از نمایندگان پارلمان اروپا نزدیک به سه ماه است که کارزاری برگزار کرده اند برای تحریم روسیه در میزبانی جام جهانی. ربکا هارمز، نماینده حزب سبزها در پارلمان اروپا در سه ماه گذشته در راستای این کارزار، فراخوانی تهیه کرد و برای همکاران خود در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا فرستاد تا کشورهای عضو اتحادیه اروپایی بازیهای جام جهانی روسیه را تحریم کنند.

در سه ماه گذشته وی تنها موفق شده است کمتر از ۶۰ نماینده پارلمان اروپا را باخود همراه کند، در حالیکه بیشتر از ۷۰۰ نماینده در صحن پارلمان وکالت می کنند.

بیشتر بخوانید:

گفتگوی یورونیوز با افشین پیروانی و حمید استیلی در باره قرعه ایران در جام جهانی

«قاشق های روسی» جایگزین «ووووزلای آفریقایی» در استادیوم های روسیه

ربکا هارمز به خبرنگار یورونیوز می گوید که کشورهای اروپایی باید علیه حکومت دیکتاتوری و مستبدانه ولادیمیر پوتین قد علم کرده و روش های غیر اروپایی و غیر غربی کاخ کرملین را محکوم کنند.

وی می گوید: «ولادیمیر پوتین در سال های اخیر مرتبا به اروپا حمله کرده است. او اهمیتی به ارزش ها و اصول اساسی اروپا نمی دهد. فساد مالی زیادی پشت پرده برگزاری جام جهانی روسیه پنهان شده است. به همین دلیل معتقدم سیاستمداران دست کم نباید در جریان بازی های جام جهانی در روسیه حضور به هم رسانند.»

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، اولین مقام رسمی یک کشور است که در جریان بازی پنج شنبه عربستان با روسیه در استادیوم محل برگزاری این بازی حضور داشت و پس از آن با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

خواست تحریم های بازی های جام جهانی و یا بازی های المپیک در تاریخ بی سابقه نیست. در سال ۱۹۸۰ ده ها کشور غربی بازیهای المپیک تابستانی مسکو را تحریم کرده بودند. دلیل آنها حمله اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان عنوان شده بود.