Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مهاجران سرگردان کشتی آکواریوس ریشه تنش بین ایتالیا و فرانسه

مهاجران سرگردان کشتی آکواریوس ریشه تنش بین ایتالیا و فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنان امانوئل ماکرون در محکومیت رفتار دولت ایتالیا در رابطه با عدم پذیرش کشتی پناهجویان متعلق به پزشکان بدون مرز جنگ لفظی میان مقامات دو کشور ایتالیا و فرانسه را افزایش داده است.

آگهی

سرگردانی کشتی پزشکان بدون مرز که بیش از ۶۰۰ پناهجوی نجات یافته در دریای مدیترانه را حمل می کند به منبع تنش بین فرانسه و ایتالیا تبدیل شده است. به گفته یکی از کارشناسان اروپایی این تنش ها نشان می دهند تا چه اندازه سیاست های مهاجرتی اروپا با بحران روبرو است.

با آغاز بحران مهاجرت های گسترده در اروپا در سال ۲۰۱۵ ایتالیا و یونان به عنوان اولین کشورهای مقصد در اتحادیه اروپا برای مهاجرانی که از شمال آفریقا و خاورمیانه به این قاره می آمدند میزبان میلیون ها پناهجوی در سه سال اخیر شده اند.

دولتهای مختلف ایتالیا در طول سه سال گذشته همواره از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست همبستگی و کمک برای استقرار پناهجویان کرده اند که بندرت یکی از کشورهای اروپایی به جز آلمان به وظایف میزبانی و استقرار پناهجویان عمل کرده است. حالا با به قدرت رسیدن راست های افراطی در بدنه دولت، وزیر کشور ایتالیا که از لیگ شمال، حزب راست های افراطی می آید، گفته است دیگر ایتالیا نمی تواند میزبان پناهجویان غیرقانونی باشد و به این ترتیب کشتی آکواریوس، حامل پناهجویان نتوانست وارد خاک ایتالیا شود.

عدم پذیرش کشتی پناهجویان انتقاد برخی از مقامات فرانسوی را برانگیخته است. فرانسه به عنوان پنجمین قدرت اقتصادی جهان خصوصا از زمان به قدرت رسیدن امانوئل ماکرون، سیاست های سختگیرانه ای را علیه مهاجران بکار گرفته است و مقامات ایتالیایی می گویند «فرانسوی های در این زمینه کاملا با استانداردهای دوگانه برخورد می کنند.»

یکشنبه گذشته رئیس جمهوری فرانسه گفته بود که مطابق قوانین بین المللی ایتالیا نباید از پذیرش سرنشینان کشتی «آکواریوس» امتناع می‌کرد. امانوئل ماکرون دولت ایتالیا را بدلیل عدم پذیرش پناهجویان محکوم کرد در حالی که دولت او در ماه های اخیر معدود پناهجویان وارد شده به خاک فرانسه را یا اخراج کرده است و یا آنها در سخت ترین شرایط زندگی می کنند.

چهارشنبه، تنش های دیپلماتیک بین ایتالیا و فرانسه بر سر مهاجران، کمیسیون اروپا را به واکنش واداشت و فرانتس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا، خطاب به دو کشور اعلام کرد که «زندگی انسانها در خطر است و وظیفه اصلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا حمایت و میزبانی از انسان هایی است که در خطر مرگ قرار گرفته اند.»

پیش تر جوزپه کنته، نخست وزیر جدید ایتالیا، فرانسه را به ریاکاری در قبال مهاجران خارجی متهم کرد. نخست وزیر ایتالیا در واکنشی تند گفته بود: «ایتالیا نمی‌تواند از کشورهایی که به مهاجران پشت می‌کنند، درس ریاکاری بیاموزد.»

دولت ایتالیا روز یکشنبه بنادر خود را به روی کشتی «آکواریوس» حامل ۶۲۹ مهاجرِ نجات داده شده از امواج مدیترانه بست. رم اعلام کرد که از این به بعد کشور مالت باید به جای ایتالیا پذیرای مهاجران باشد. اما دولت مالت نیز از پذیرش این کشتی امتناع کرد.

بدین ترتیب این ۶۲۹ مهاجر که توسط پزشکان بدون مرز و در جریان چندین عملیات نجات از غرق شدن در دریای مدیترانه نجات یافته بودند، همچنان در این دریا سرگردان مانده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا؛ بازداشت خانگی شهردار مشهور حامی پناهجویان

پاناما حق دریانوردی «آکواریوس۲» با پرچم این کشور را پس گرفت

اعلام آمادگی بندر سِت فرانسه برای پذیرفتن کشتی مهاجران