اعلام آمادگی بندر سِت فرانسه برای پذیرفتن کشتی مهاجران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعلام آمادگی بندر سِت فرانسه برای پذیرفتن کشتی مهاجران

مدیر بندر ست فرانسه اعلام کرده در صورت موافقت دولت این کشور، این بندر آمادگی پذیرش مهاجران نجات یافته در کشتی آکواریوس را دارد.

مدیریت کشتی آکواریوس روز دوشنبه ۱۳ اوت از کشورهای اروپایی خواستار ارائه راه حل برای این موضوع شد و ایتالیا و مالت را به بی‌توجهی به قوانین بین المللی دریایی متهم کرد.

پیش‌تردفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرده با دیگر کشورهای اروپایی برای یافتن بندری که آکواریوس بتواند «هر چه سریعتر» در آن پهلو بگیرد در حال مشورت است. همچنین این دفتر تأکید کرده بود، براساس قوانین بین‌الملل دریایی، این کشتی باید در نزدیک‌ترین بندر پهلو بگیرد.

بیشتر بخوانید:

کشتی نجات آکواریوس که روز جمعه هفته گذشته موفق به نجات ۱۴۱ نفر در دریای مدیترانه شد، به دلیل مخالفت رسمی ایتالیا و مالت برای پهلوگیری در این دو کشور همچنان بر روی آب سرگردان است.

در ماه ژوئن، در پی مخالفت دولت ایتالیا، اسپانیا اجازه پهلوگرفتن به این کشتی نجات را داد. اما این بار دولت اسپانیا اعلام کرده با توجه به فواصل دریایی، بنادر این کشور «امنیت کافی» ندارند.

وزیر کشور جدید ایتالیا، ماتئو سالوینی، از ماه ژوئن با پهلوگیری کشتی‌های نجات مهاجران مخالفت می‌کند. او انجمن‌های کمک به مهاجران را بازیچه گروه‌های قاچاق انسان خوانده است.

از سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون بیش از ۷۰۰ هزار مهاجراز مسیر مدیترانه وارد ایتالیا شده‌اند؛ دولت جدید این کشوراعلام کرده است که دیگر هیچ کشتی حامل مهاجری را در بندرهایش نخواهد پذیرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید