Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هلند‌؛ طرح «اینیشتن»‌ نوید آینده‌ای درخشان را به پناهجویان می‌دهد

با همکاری The European Commission
هلند‌؛ طرح «اینیشتن»‌ نوید آینده‌ای درخشان را به پناهجویان می‌دهد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دیما پناهنده سوری با شرکت در این برنامه زبان هلندی یاد گرفته است و به‌زودی برای تحصیل در رشته حقوق بین‌الملل به دانشگاه می‌رود.

طرح اروپایی «اینیشتن»‌ در نزدیکی شهر «اوترخت»‌ در هلند و با حمایت مالی کمیسیون اروپا و شهرداری اوترخت بر‌گزار می‌شود. در این طرح متقاضیان پناهندگی و همسایگان هلندی‌شان نه تنها در کنار هم زندگی می‌کنند،‌ بلکه با هم کار می کنند، چیزهای جدید یاد می گیرند و آینده‌شان را می‌سازند.

بیش از ۸۰ درصد بودجه «طرح اینیشتن» را صندوق انسجام اتحادیه اروپا تامین می‌کند. دفتر اصلی این طرح در محله فقیر در «اُوروخت» در نزدیکی شهر «اوترخت»‌ و درست مقابل محل زندگی متقاضیان پناهندگی قرار دارد.

دیما قدری یکی از پناهجویانی است که در این طرح شرکت می‌کند و می‌گوید: «من پناهنده اهل سوریه هستم و این‌جا در مرکز پناهجویان اُوروخت زندگی می‌کنم. در برنامه موسوم به «اینیشتن» اروپا شرکت دارم و با کمک این برنامه از همسایگان هلندی‌ام چیزهای جدید یاد می‌گیرم و وقتم را با آنها می‌گذرانم. این طرح زندگی‌ام را تغییر داده‌است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

متقاضیان پناهندگی در برنامه «اینیشتین»‌ از ملیت‌های مختلف با همسایگی جوانان هلندی خود دوره‌های مختلف یادگیری زبان هلندی را می‌گذرانند، با اصول بازرگانی آشنا می‌شوند و در کارگاه‌های کاریابی شرکت می‌کنند.

دیما ۲۱ سال سن دارد و هشت ماه پیش به هلند آمده است. او به همراه ۴۰۰ متقاضی پناهندگی از ۱۷۹ ملیت مختلف،‌ و ۳۹ جوان هلندی در طرح «اینیشتین»‌ شرکت می‌کنند. او می‌‌گوید:‌ «ما به راحتی می توانیم با همسایگان هلندی‌مان تماس بگیریم. ما بیشتر از این که در نگاه این افراد،‌ پناهجو باشیم همسایه آنها به حساب می‌آییم.»

بیشتر بخوانید: ادغام پناهجویان در هلند وآلمان، آموزش زبان و یافتن شغل

برگزاری دوره آموزش زبان هلندی و راهنمایی پناهجویان برای یافتن شغل بخشی از «طرح اینیشتن» است. پناهجویان می‌توانند در آینده در هلند یا در هر جایی دیگر کار که بخواهند کار یا زندگی کنند.

یوهان وون دورن،‌ یکی از ساکنان این محله است و می‌گوید: «من اینجا در یک دوره بازرگانی شرکت کردم و با پناهجویان دیگر آشنا شدم. اولین بار به خودم گفت این طرح چه فایده‌ای دارد، مدتی بعد شگفت زده شدم از اینکه پناهجویان مردمان بسیار خوبی هستند.»

دیما قدری بعد از گذراندن این دوره توانست رویایش را برای تحصیل در رشته حقوق بین‌الملل عملی کند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

پناهجویان و هلندی‌ها در کنار یکدیگر چیزهای جدید می‌آموزند