Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان اروپا خواستار توضیحات بنیانگذار فیس بوک در صحن پارلمان شد

پارلمان اروپا خواستار توضیحات بنیانگذار فیس بوک در صحن پارلمان شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پارلمان اروپا چهارشنبه با طرح دستور کاری مربوط به افشاگری های اخیر علیه فیس بوک، صحنه انتقادات شدید نمایندگان علیه روند فروش اطلاعات کاربران این شبکه اجتماعی بود.

آگهی

رسوایی های فیس بوک در فروش اطلاعات میلیون ها عضو این قدرتمندترین شبکه اجتماعی بازتاب گسترده ای در پارلمان اروپا داشت. نمایندگان پارلمان اروپا از مارک زاکربرگ خواستند که هر چه زودتر با حضور در صحن پارلمان اروپا در استراسبورگ به سوالات آنها پاسخ دهد.

آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا، با ارسال یک نامه رسمی به بنیانگذار فیس بوک اعلام کرد که حضور در پارلمان اروپا برای تنویرافکار عمومی شهروندان اروپایی ضرورت دارد.

در افشاگری های که در هفته های اخیر علیه فیس بوک انجام گرفت مشخص شد اطلاعات بیش از دومیلیون و هفتصد هزار شهروند اروپایی عضو فیس بوک توسط این شرکت آمریکایی به برخی از موسسات و بنگاه های سیاسی و اقتصادی فروخته شده است. رئیس پارلمان اروپا با توجه به مداخله در زندگی خصوصی میلیون ها شهروند اروپایی از مارک زاکربرگ خواست در اولین فرصت به پارلمان اروپا بیاید.

فیس بوک از آغاز این هفته قوانین جدیدی را برای شهروندان اروپایی عضو این شبکه اجتماعی وضع کرد. قوانینی که به گفته آقای زاکربرگ اجازه ورود شرکت ها و موسسات و دستیابی آنها به اطلاعات سری و محرمانه را نمی دهد. یکی از مهم ترین بندهای این قانون درخواست از تمام شهروندان درباره استفاده و یا عدم استفاده از اطلاعات شخصی است.

بیشتر بخوانید:

اما این تصمیم مارک زاکربرگ هم نتوانست مانع از خشم نمایندگان پارلمان اروپا شود آنها با تهدید این شرکت چند ملیتی خواستار حضور فیس بوک و ادای توضیحات شده اند. برخی از نمایندگان پارلمان چهارشنبه با متهم کردن فیس بوک اعلام کردند که این شرکت باید جریمه سنگینی به کاربران اروپایی پرداخت کند. یکی از اصلی مقرهای این شرکت در دوبلین، پایتخت ایرلند یکی از مهم ترین اعضای اتحادیه اروپایی قراردارد.

شبکۀ اجتماعی فیسبوک با ۲.۱۳ میلیارد کاربر اعلام کرده است که اطلاعات نزدیک به ۸۷ میلیون کاربر در اختیار شرکت تحلیل داده‌های «کمبریج آنالیتیکا» قرار گرفته است. کمبریج آنالیتیکا که در سال ۲۰۱۶ میلادی با کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا همکاری داشت، به کمک یک پرسشنامه به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده بود. کاربران، اپلیکیشن این پرسشنامه را دانلود کرده و سپس به کمک حساب کاربری خود در فیسبوک می‌توانستند به آن وارد شوند.

داده‌هایی که به این ترتیب جمع آوری شده بود، به این شرکت مشاوره امکان داد تا به اطلاعات شهروندان آمریکا دسترسی یابد و هر کاربر را متناسب با ویژگی‌های شخصیتی آنها، با تبلیغات سیاسیِ مناسب هدف قرار دهد.

هفته گذشته بنیانگذار فیس بوک در کنگره آمریکا به سوالات سناتورهای ایالات متحده در این باره پاسخ داد. جلسه پرسش و پاسخ چند ساعته مارک زاکربرگ پرحواشی بود. حال وی احتمالا بزودی پاسخ گوی نمایندگان پارلمان اروپا خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: با فیس‌بوک و توییتر برخورد می‌شود

اعلام جشن سوسیالیست‌ها؛ حزب راست افراطی «وُکس» اسپانیا از دولت‌های ائتلافی ۵ منطقه کناره‌گیری کرد

ترکش‌ سفر اوربان به مسکو؛ برخی اعضای اتحادیه اروپا وزرایشان را به جلسات با ریاست مجارستان نمی‌فرستند