توسک: برای حل بحران مهاجرت سالها زمان لازم است

توسک: برای حل بحران مهاجرت سالها زمان لازم است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس شورای اتحادیه اروپا در وین با صدراعظم اتریش دیدار و گفتگو کرد. محور اصلی این دیدار بحران مهاجرت های غیرقانونی به اروپا بود.

آگهی

دونالد توسک رئیس شورای اتحادیه اروپا در وین با سباستین کورتس صدراعظم جوان اتریش دیدار کرد. محور اصلی گفتگو بحران مهاجرت در اروپا بود. دونالد توسک در نشست خبری پس از این دیدار گفت برای حل بحران مهاجرت در اروپا سالها زمان لازم است و نمی توان به این زودی ها انتظار داشت این مشکل حل شود. جوانترین رهبر کنونی اروپا هم اعلام کرد با رئیس شورای اروپایی هم نظر است. رئیس شورای اروپایی همچنین در این دیدار تاکید کرد نباید سیاست های مهاجرتی اروپا باعث اختلاف بین کشورهای عضو این اتحادیه شود.

کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفتند برای حل مشکل پناهجویان با سهمیه بندی بتوانند از تمامی پناهجویان میزبانی کنند. اما در این سهمیه بندی کشورهای شرق اروپا، خصوصا مجارستان و جمهوری چک که راستگرایان افراطی در آن حاکم هستند حاضر نیستند سهمیه‌های خود را بپذیرند. تا جایی که این موضوع اصلی‌ترین مایه تنش میان کشورهای غرب و شرق اروپا در آخرین نشست سران رهبران اروپایی بود. آنگلا مرکل که کشورش آلمان میزبان بیشترین تعداد از پناهجویان در سالهای اخیر بوده است با انتقاد شدید از کشورهای شرق اروپا در آخرین نشست سران اروپایی در ماه دسامبر اعلام کرد باید همبستگی بیشتری در اروپا برای میزبانی از پناهجویان وجود داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین چالشهای اروپا در سال ۲۰۱۸ میلادی مبارزه با مهاجرتهای غیرقانونی و رعایت حقوق بشر درباره پناهجویانی است که وارد اروپا می شوند.

سباستین کورتس که پیروزی خود در انتخابات اخیر اتریش را مدیون تمرکز ویژه روی مبارزه با مهاجرت های غیرقانونی است اعلام کرد باید تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مبارزه با بحران مهاجرت از سیاست های یکسان و مشابه ای پیروی کنند. صدراعظم اتریش البته تاکید کرد که بحران مهاجرت و پناهندگی در حالی که اروپا با مشکلات اقتصادی و امنیتی دست و پنجه نرم می کند نباید وجود داشته باشد. در توافقنامه ۱۸۰ صفحه ای دولت جدید و ائتلافی اتریش با راستهای افراطی حزب آزادی سیاست های سختگیرانه ای علیه قوانین مهاجرتی در این کشور درنظر گرفته شده است. براساس سیاست جدید پناهندگی اتریش، از این به بعد به پناهجویان در این کشور پول کمتر و بیشتر اجناس و مواد مورد ضرورت توزیع می شود. همچنین طبق توافق دولت جدید اتریش با همسایگان این کشور از جمله مجارستان کنترل عبور و مرور در مرزهای این کشور چندین برابر افزایش یافته است. اتریش اولین کشور دروازه مهم پناهجویان بین اروپای شرقی و غرب است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موضع رئیس شورای اروپا در قبال تحولات خلیج فارس: گاهی بهتر است که مداخله‌ نشود

اتریش؛ هراس مسلمانان از ادبیات «اسلام هراسانه» دولت ائتلافی جدید

نشست سالانه رهبران اروپا؛ بر سر مدیریت بحران مهاجرت توافق نشد