آگهی

تظاهرات بزرگ علیه سیاست‌ «مهاجرستیزی» اروپا در آستانه نشست سران اروپا در بروکسل

مهاجران در بازداشتگاههای لیبی
مهاجران در بازداشتگاههای لیبی
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنجشنبه و جمعه بروکسل میزبان رهبران اروپایی در نشست سران خواهد بود. یکی از مهمترین محورهای گفتگوها سیاست‌های مهاجرتی قاره سبز است. سازمان‌های حمایت از پناهجویان در اروپا شامگاه چهارشنبه در خیابان منتهی به اجلاس سران تظاهراتی برپا کردند تا از این طریق از سیاست‌های «مهاجرستیز» اروپا انتقاد کنند و صدایشان را به گوش اروپا برسانند.

آگهی

کرین تیبو یکی از سازمان دهندگان این تظاهرات می‌گوید: « بیشتر از ۳۳ هزار پناهجو در مرزهای اروپا جان باخته‌اند. دریای مدیترانه خطرناک‌ترین مرز جهان شده است. اروپا هم سیاست‌هایی را در پیش گرفته که در آن جان انسان‌ها در نظر گرفته نمی‌شود و با حقوق اساسی آنها بازی می‌شود. مرگ و شکنجه و برده‌داری پناهجویان یکی از تلخ‌ترین نشانه‌های آن است.»

سازمان عفو بین الملل روز گذشته با انتشار گزارشی اتحادیه اروپا را به شراکت در شکنجه و برده‌داری پناهجویان در لیبی متهم کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نوشته است شواهدی دارد که نشان می‌دهد گارد ساحلی لیبی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با قاچاقیان انسان همکاری کرده است. همچنین بدلیل افزایش حمایت‌های مالی اتحادیه اروپا از گارد ساحلی لیبی تعداد پناهجویان بازداشتی به رقم قابل توجه ۱۹۴۵۲ نفر رسیده است. در این میان بسیاری از این پناهجویان به بازداشتگاه‌های مخوف لیبی منتقل شده‌اند و بسیاری هر روز در این بازداشتگاه‌ها مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند.

خبرنگار • نیما قدکپور

ویرایشگر ویدئو • نیما قدکپور

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب «اسلام» می خواهد در بلژیک «دموکراسی اسلامی» ایجاد کند

تشکیل «زنجیره همبستگی» با پناهجویان در کوهستان آلپ

از طرح مشترک کارشناسان آلمانی و فرانسوی برای اصلاح اتحادیه اروپا و گسترش آن چه می‌دانیم؟